27. července 2011 10:43 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Rok do her: peněz ubylo, šancí na medaile ne

Olympijský stadion v Londýně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijský stadion v Londýně. | foto: Reuters

PRAHA Když se po pekingských hrách vrátili čeští sportovci se šesti medailemi, tehdejší premiér Mirek Topolánek nespokojeně kroutil hlavou. Přišlo mu, že státem vynaložené peníze na sport nejsou přeměněny v odpovídající počet medailí. A tak se začaly psát analýzy financování sportu, které měly tento stav zvrátit. Výsledek je ale spíš rozpačitý.

Olympijské naděje pro Londýn

Barbora Špotáková (oštěp): Krátce po olympijských hrách hodila dosud platný světový rekord. Z velkých akcí ale zlato nepřivezla. Na mistrovství světa 2009 byla stříbrná, na evropském šampionátu o rok později bronzová. Naopak vyhrála první ročník Diamantové ligy. Letos vede světové tabulky pokusem z minulého týdne.

Kateřina Emmons (sportovní střelba):  Po olympijských hrách se více než střelbě věnovala mateřským povinnostem. V roce 2009 se jí narodila dcera Julie. Přesto stihla vystřílet pro Česko místo na olympiádě v Londýně. S manželem Matthewem opět budou nejsledovanějším střeleckým párem.

David Kostelecký (sportovní střelba): Po zlatu z Pekingu v disciplíně trap prožíval výsledkově složitější období, ale loni získal bronz v závodě SP a na ME se podílel na českém bronzu. Loni se oženil se střelkyní Lenkou Bartekovou, letos se jim narodil syn Denis. Stále je ve hře o účast v Londýně.

Petra Kvitová (tenis): Jedenadvacetiletá hráčka vtrhla do světa tenisu jako velká voda, loni byla organizací WTA vyhlášena nováčkem roku, když se mimo jiné probila do semifinále Wimbledonu. A na stejných kurtech letos získala svůj první grandslamový titul.

Jaroslav Kulhavý (horská kola): Po osmnáctém místě z Pekingu se stal loni mistrem Evropy, vicemistrem světa a celkovou dvojkou Světového poháru. Letos je v tomto seriálu suverénním lídrem a startuje s číslem jedna na dresu.

Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek (vodní slalom): Stříbrná posádka z Pekingu skončila rok nato čtvrtá na MS a v roce 2010 získala druhé místo na ME. Vstup do letošní sezony je nezastihl v pohodě, neprobili se do reprezentace, šance na účast v Londýně stále je.

Ondřej Synek (veslování): Po pekingském stříbru sklízel slavný skifař další úspěchy, v roce 2009 získal na MS bronz a loni se stal mistrem Evropy i světa. Zlato z Nového Zélandu znamenalo historicky první český titul v olympijské disciplíně.

Jaroslav Bába (atletika): Majitel výškařských bronzů z OH v Aténách a halového MS 2004 se neztratil ani po 6. místě z Pekingu. Rok nato skončil druhý ve Světovém atletickém finále a letos se na halovém ME v Paříži vrátil k medailím, když získal stříbro.

"Peněz je ještě méně. Sport přišel o finance ze Sazky. A ty ze státního rozpočtu se nezvýšily, ale naštěstí ani nesnížily," bilancuje přesně rok před startem londýnských her Jiří Kejval, místopředseda Českého olympijského výboru.

Příjmy z největší loterijní společnosti přitom pokrývaly zhruba pětinu z jednoho sta milionů, které dává ČOV na přípravu sportovců během olympijského cyklu. Tu teď musel sehnat jinou cestou.

Peníze ale chybí i na svazech. Nejvíce se podle Kejvala propad projevil v kolektivních sportech. Po nepovedeném EURO mladých fotbalistů se o start v Londýně reálně uchází jen basketbalistky. Šance loňských vicemistryň světa by mohlo zvýšit, pokud by se předolympijská kvalifikace uskutečnila v Česku, o což usiluje tuzemský svaz.

Přesto by česká výprava neměla být malá. "Do konce kvalifikačních bojů je ještě daleko. Ale očekáváme, že přes sto třicet olympioniků by ve výpravě mělo být," míní další z místopředsedů ČOV František Dvořák, který má na starosti sport.

Zatím si ve svém seznamu mohl odškrtnout prvních deset míst. K úspěšné sedmičce střelců, mezi kterými nechybí hvězda pekingských her Kateřina Emmons, se připojily plavkyně Jana Pechanová s Petrou Chocovou a také stolní tenistka Iveta Vacenovská.

Další medailové naděje ale mají na splnění limitů či pořadí na evropských a světových šampionátech dostatek času. Na koho se nejvíc spoléhá? "Nemůžu jinak, než říct skifaře Ondru Synka," říká Kejval, který je zároveň šéfem veslařského svazu.

"Ale je tu Bára Špotáková s ostatními atlety, pak střelci a vodní slalomáři nebo Jarda Kulhavý na horských kolech," připomíná další naděje. Jeho výčet asi nikoho nepřekvapí: Stříbrný medailista z Pekingu Ondřej Synek zažívá neskutečné období.

Ve Světovém poháru a na mistrovství světa nebo Evropy neprohrál už rok a půl. Biker Kulhavý zase letos vždy stál na bedně a z pěti "svěťáků" tři vyhrál. Nejlepší výkony roku mezi světovými atletkami drží i oštěpařka Barbora Špotáková nebo Zuzana Hejnová na trati 400 metrů překážek.

Zajímavý by z českého pohledu mohl být i tenis. Ten se odehraje na kurtech slavného Wimbledonu, kde letos suverénně triumfovala Petra Kvitová. Tenisové legendy jí při té příležitosti prorokovaly, že by to nemuselo být naposled.

Pokladníka olympioniků ale možné vysoké odměny netrápí. "Máme připraveno deset milionů. Když ale bude velký úspěch, budeme jednat se sponzory o navýšení," připouští Kejval. Prémie za medaile z her se ale nejspíš měnit nebudou. Vítěz dostane 1,2 milionu, druhý 700 tisíc a bronzový o tři sta tisíc korun méně.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.