Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie -1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Roztáhl ruce a řval radostí. Český hrdina Krpálek věnoval zlato mrtvému kamarádovi

Zlatý Lukáš Krpálek na stupních vítězů zářil štěstím. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlatý Lukáš Krpálek na stupních vítězů zářil štěstím. | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO (od našeho zpravodaje) Olympijský vítěz - a mistr světa v improvizaci. Lukáš Krpálek první rozhovor po senzačním triumfu v Riu absolvoval ve spěchu: u odpovědí se převlékal, neboť ještě musel na medailový ceremoniál. Jako šampion. Jako judistický král.

I tohle ukázalo, že je Lukáš Krpálek v nejlepším smyslu slova obyčejný, pohodový kluk. Zatímco mluvil, svlékal se z kimona, aby se rychle „hodil do gala“ a mohl si jít pro zlato. Obyčejný kluk, mimořádný sportovec.

V Riu de Janeiro získal pro Česko první olympijský triumf.

A dojatě líčil, jak jej věnuje svému blízkému kamarádovi a judistovi Alexandru Jurečkovi, který loni tragicky zemřel. „Medaili jsem mu slíbil,“ řekl jen pár minut po dovršení své nadvlády nad olympijskou kategorií do 100 kilogramů. Jurečkovu fotografii měl celý den u sebe a došel si s ní i pro zlatou medaili.

Dá se míra zlaté euforii vůbec popsat?
Jsem nesmírně šťastnej, v tohle jsem vůbec nedoufal. Doufal jsem, že by mohla být medaile a věděl jsem, že to bude hrozně moc těžké; ve zlatou věřilo jen málo lidí. Je to pro mě obrovský splněný sen. Strašně jsem ji chtěl vyhrát pro svého kamaráda, co loni zahynul při potápění.

I tohle vás hnalo na vrchol?
Ještě před odjezdem do Ria jsem si byl vyšlápnout na Lysou horu, kde má památník. Rozloučil jsem se a slíbil, že mu medaili musím přivést. Byla to moje povinnost - byl tady se mnou. Jsem tak hrozně rád, že se to povedlo.

V závěru finále jste se podle zpomalených záběrů smál, ještě než Gasimov dopadl. Tušil jste, že je triumf v kapse?
Doufal jsem! Nemůžu říct, že bych věděl, že to bude ipon (100 bodů a automatický konec), on se hrozně těžko hází; je zarputilý a když do něčeho vlezu, kontruje. Doufal jsem, že nebude jen wazari (za 10 bodů) a nebudu se s ním muset handrkovat ještě dál.

Čtveřice medailistů. Ázerbájdžánce Gasimova (vlevo) vyřadil Krpálek ve finále,...
Je to tam. Lukáš Krpálek slaví zlatou medaili-

V cestě vám stály judistické kapacity. Těžší to snad ani být nemohlo, ne?
Celý den byl hrozně těžký. Když jsem viděl los... Na losování jsem se díval živě, když jsme odlétali z Kbel. Určitě jsem neměl radost, byl jsem dokonce naštvaný, že tam mám tak malé lidi. Jsem rád, že se to povedlo. Podařilo se mi porazit všechny, i úřadujícího mistra světa.

A teď jste olympijský vítěz.
Akorát doufám, že se mi to všechno nezdálo - dostal jsem takovou ránu do hlavy, že špatně vidím. Že se ráno vzbudím s medailí v ruce.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Hezký byt 1+kk v Brandýse nad Labem 30m2
Hezký byt 1+kk v Brandýse nad Labem 30m2

Vrábská, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
3 190 000 Kč