1. května 2014 11:40 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Se slavnějším bratrem chce soutěžit v Riu, tak jel Svoboda na Filipíny

Tomáš Svoboda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Svoboda | foto: archiv Tomáše Svoboda

Místo: Subic Bay na Filipínách, bývalá základna americké armády. Věc: závod Asijského poháru v olympijském triatlonu. Podmínky: nesnesitelné vedro. Česká účast: Tomáš Svoboda, který si umínil, že bude na OH v Riu závodit s bratrem-dvojčetem Davidem, jenž by tam měl obhajovat zlato v moderním pětiboji. Výsledek: 6. příčka, první body do žebříčku mezinárodní federace ITU.

"To je solidní základ," říká 29letý Tomáš Svoboda o dávce 135 bodů, kolik si přivezl z Filipín za umístění v nedělním závodě. Právě body ze zmíněného žebříčku jsou důležité pro nasazování do závodů Světového poháru a seriálu mistrovství světa, kudy vede cesta na olympijské hry.

Od vítěze Alexandra Latina z Estonska jej dělila minuta a půl. "Ale už jsem na tom byl mnohem líp než při premiéře před měsícem v Chile, kde jsem po zimním výpadku ještě nebyl dobře připravený. Teď jsem se po celou dobu pohyboval v přední skupině patnácti lidí a měl všechno pod kontrolou, kontakt se špičkou jsem neudržel až v závěru běhu na deset kilometrů," konstatuje.

V předchozím závodě v Chile skončil osmý, ale o první body jej připravil velký odstup od vítěze. "To jsem si teď ohlídal, natrénováno mám mnohem víc, i když forma ještě není stoprocentní."

Potil se už za tmy

Jediné, co jej překvapilo, bylo úmorné vedro a téměř stoprocentní vlhkost vzduchu. "Kvůli tomu posunuli start na 5.30 ráno. Startovali jsme ještě před východem slunce, které začalo pražit až při běhu. Start posunuli proto, abychom přežili - při předchozím ročníku tam prý při závodě několik lidí zkolabovalo. Vedro ale bylo takové, že jsem se potil už za tmy, když jsem si šel dát věci do depa," přiblížil Svoboda, který kvůli svému snu, závodit v Riu s bratrem, přestoupil v závěru loňského roku na olympijský triatlon z ironmana.

Získaných 135 bodů jej nyní coby nováčka řadí na žebříčku ITU na 368. příčku. Pouze jedna nová tvář v pořadí je o pár stupínků před ním; sám ale dobře ví, že na závody SP a MS s takovým vkladem pomýšlet nemůže. "Však už se těším na další starty," říká.

Tím příštím bude 24. května podnik Evropského poháru v ukrajinském Dněpropetrovsku, půjde o tzv. sprint triatlon čili poloviční olympijský triatlon. "Už mě tam přijali na startovní listinu. Týden předtím bych chtěl absolvovat závod Evropského poháru v Bratislavě, tam ale ve startovce zatím nejsem."

Závod na Ukrajině pro něj bude důležitý také proto, že si tam může vybojovat nominaci na mistrovství Evropy (22. června v Kitzbühelu). "Protože svaz asi bude přihlížet k aktuální formě a závod Evropského poháru má větší váhu než třeba kontinentální pohár na Filipínách a podobně. Navíc se výsledky z Kitzbühelu už počítají do olympijské kvalifikace, která začíná 15. května a skončí za dva roky," pokyvuje hlavou.

Z cesty na Ukrajinu strach nemá

Ještě předtím, týden po závodě v Dněpropetrovsku, hodlá absolvovat podnik Afrického poháru na Mauriciu. "Pak už se mi snad otevře možnost startovat v hodnotnějších závodech," věří.

Přiznává, že si v úvodu svého snažení o hry v Rio de Janeiru vybírá takové destinace, kde se nemusí sejít špičková konkurence a dosažení bodového zisku by mělo být snadnější. "Třeba na Ukrajinu kvůli obavám o bezpečnost dost lidí nepojede - na startovce je jen 40 lidí, což je na závod Evropského poháru málo. Jenže právě proto je pro mě takový závod zajímavý a strach si připouštět nemůžu," tvrdí Svoboda.

Dobře ví, že podobné cestování "něco" stojí. "Bohatý nejsem, ale nějakou sponzorskou podporu mám a něco mi přidává David," zmiňuje bratra, olympijského vítěze v moderním pětiboji, kterému už jedenáct měsíců zdravotní potíže neumožňují plnohodnotný trénink. Dá se vůbec v současné situaci říct, jestli má někdo z nich k účasti na hrách v Riu blíž?

"Rozhodně brácha. Kvalitu v sobě měl a má, jen se potřebuje uzdravit a předvést, co umí. Nepotřebuje k tomu tolik závodů, což se o mně nedá říct. Já musím závodit jako divý a pořád se musím zlepšovat," má Tomáš Svoboda jasno.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!