8. srpna 2016 15:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Sedět vedle Izraelců? Nikdy! Libanonci vyvolali skandál kvůli autobusu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Výprava Libanonu na Zahajovacím ceremoniálu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výprava Libanonu na Zahajovacím ceremoniálu. | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO/PRAHA Jádrem sváru se stal autobus. Izraelští sportovci právě vyráželi z vesnice na slavnostní zahájení a hodlali nastoupit do přistaveného čísla 22. Do dveří ovšem znenadání skočil šéf libanonské výpravy, který rukama zatarasil vstup. „Dovnitř nesmíte,“ rozkázal rázně. A způsobil mezinárodní poprask.

Politické spory neutichají ani v místě, kde by se na ně mělo zapomenout, tedy v olympijské vesnici, v níž bydlí sportovci z více než dvou set zemí světa.

Technicky jsou oba blízkovýchodní státy spolu ve válečném stavu. A přestože se tanky už dávno na hranicích nešikují, stlačené napětí mezi Izraelem a Libanonem probublalo na povrch i na hrách v Riu.

„Hanba!“ zlobil se trenér izraelských jachtařů Udi Gal, jehož nepustili na palubu autobusu, v němž seděli Libanonci. Na svůj Facebook napsal: „Jak mohli něco takového dopustit v den slavnostního zahájení? Není to v rozporu se vším, co olympijské hry znamenají? Jsem z toho incidentu v šoku.“

Jdou Izraelci. Zavřete dveře!

Chování Libanonců, kteří bránili izraelským sportovcům, aby nastoupili do stejného autobusu, dokonce musel řešit Mezinárodní olympijských výbor (MOV).

„Jakmile si libanonská výprava uvědomila, že by měla sdílet autobus s izraelským týmem, okamžitě požádali řidiče, aby zavřel dveře,“ stěžoval si veřejně Gal. „My jsme trvali na tom, že nastoupíme do autobusu, který byl pro nás připravený. Když se to Libanoncům nelíbilo, mohli si vystoupit.“

Libanonská výprava se brání: „Bylo to celé jen nedorozumění.“

Podle jejich verze vůbec nevadilo, že na nástupišti stáli zrovna Izraelci. Nic proti nim nemají. Libanoncům ovšem tvrdí, že autobus mířící na stadion Maracaná měli mít rezervovaný pouze sami pro sebe.

Výprava Izraele slavnostně nastupuje na zahajovacím ceremoniálu olympijských her v Riu.

Proto se strhla hádka, během níž šéf libanonské výpravy Salim Hadž Nakoula stál rozkročený ve dveřích a zadržoval naštvané Izraelce, kteří se přes něj sápali dovnitř.

Když ovšem scénku jako vystřiženou z nekorektní grotesky popisoval libanskému deníku An-Nahar, oficiálního výkladu o nedorozumění se nedržel.

Izraelci podle Libanonce Nakouly „vyhledávali potíže“.

„Když jsme nastoupili do našeho autobusu, překvapilo mě, že se blíží izraelská výprava a chce jet s námi. Řekl jsem řidiči, ať zavře dveře, ale izraleský průvodce mu v tom zabránil. Pak jsem se postavil do dveří, aby nemohli nastoupit,“ prohlásil pyšně.

Jeho chování způsobilo v Izraeli pozdvižení. O rozmíšce rozsáhle referoval velký deník Haaretz a ministryně sportu Miri Regevová podle thejc.comoznačila incident za nejhorší druh rasismu: „Je to antisemitismus. Jasný a čistý.“

Malý problém vyřešen

Pořadatelé nakonec rozhodli, že Izraelce rozmístí do jiných kyvadlových linek na stadion, aby zabránili vyhrocení situace a případně skutečně vážné diplomatické roztržce.

Izraelci ale bručeli: „To je z bezpečnostních a reprezentačních důvodů něco nepřijatelného.“

Pro opuštěnou výpravu na zastávce proto museli vypravit jiný zvláštní autobus, zatímco Libanonci mezitím odfrčeli po vlastní ose.

Když MOV prozkoumával v neděli celý incident, varoval šéfa libanonské výpravy, že jestli se bude takové chování opakovat, tak trest už ho nemine.

Nakoula už ale prý provokovat stejně nebude. „Byl to jenom malý problém. Teď je vyřešený,“ řekl po telefonu agentuře AP. „Jsme tu pouze kvůli sportu.“

Jen autobus si bude příště vybírat ještě pečlivěji.

topTomáš Pavlíček
  • 1Diskuse