27. dubna 2016 15:00, aktualizováno  17:30 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

‚Máš velký zadek, běž rodit děti.‘ Šéf britských cyklistů poté odstoupil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Jess Varnishová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jess Varnishová. | foto: Reprofoto

MANCHESTER Úspěšný kouč britských cyklistů a zároveň technický ředitel svazu Shane Sutton pod tíhou obvinění z diskriminace odstoupil z funkce. Od úterka měl dočasně zastavenou činnost. Z diskriminace Suttona nařkly některé jeho bývalé svěřenkyně, načež případ začali vyšetřovat představitelé British Cycling.

Držitelka sedmi medailí z MS a ME na dráze Jess Varnishová minulý týden pro Daily Mail uvedla, že se Sutton pohrdlivě vyjádřil o její postavě a řekl jí, ať si raději pořídí dítě. Varnishová se nekvalifikovala na olympijské hry do Ria de Janeiro a byla vyřazena z reprezentace.

„Řekl mi, že mám velký zadek, že už jsem stará a ať jdu raději rodit děti. Nejsem nějak extra přecitlivělá, ale myslím, že tohle je trochu moc,“ uvedla před pár dny pětadvacetiletá Varnishová, jejíž přítelem je britský jezdce BMX Liam Phillips.

To ale nebylo co se týče chování Suttona všechno.

Pro stejný deník uvedl úspěšný handicapovaný cyklista Darren Kenny, že slyšel Suttona hovořit s pohrdáním o členech týmu postižených. „Byli jsme přinejlepším tolerováni. Mluvilo se o nás jako o mrzácích, navíc s jedním slovem před tím,“ uvedl šestinásobný paralympijský vítěz.

Tvrzení Varnishové o ponižování a sexismu v britské cyklistice podpořily olympijské vítězky Victoria Pendletonová a Nicole Cookeová. Naopak ještě aktivní cyklistky Joanna Rowsellová-Shandová, Dani Kingová a Laura Trottová se postavily za Suttona.

Osmapadesátiletý Australan jakékoli nevhodné chování ke svým svěřenkyním popřel. Dnes ale v prohlášení uvedl, že v nejlepším zájmu britské cyklistiky se rozhodl rezignovat a že obvinění rozptylují sportovce, které za tři měsíce čekají olympijské hry v Riu.

Respektovaný kouč pracoval v Británii od roku 2002 a v roce 2010 ho královna Alžběta II. vyznamenala Řádem Britského impéria. Pod Suttonovým vedením získala Británie 14 medailí na olympijských hrách v Pekingu a 12 o čtyři roky později na domácí půdě v Londýně.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse