15. června 2015 9:55 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Učit sportovce lidská práva? Politická školení už nechci, říká šéf ČOV

Jiří Kejval. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Kejval. | foto: ČTK

BAKU (od našeho zpravodaje) Při premiéře Evropských her se rozhodně nemluví jen o sportu. Naopak, na Ázerbájdžán cílí kritika za to, že v zemi nejsou dodržována lidská práva. „Dostávali jsme dopisy, abychom našim sportovcům dali instrukce... To je přece nemožné. Vždyť žijeme v demokratickém státě,“ vadí šéfovi českých olympioniků Jiřímu Kejvalovi směšování sportu a politiky.

Když do Ázerbájdžánu nepustili reportéra prestižního britského listu Guardian, šlo o vrchol kritiky vůči pořadatelskému státu Evropských her: za nedodržování lidských práv, křivení svobody slova... Mají tohle ale vlastně hodnotit sportovci?

„Pravidla jsou daná olympijskou chartou. Nesmíme se vyjadřovat k žádným politickým, náboženským nebo rasovým tématům,“ říkal v Baku při své krátké návštěvě Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. „Nemůžeme se samozřejmě tvářit, že jsme slepí. Ale naši sportovci jsou dospělí lidé.“

Mají tedy Češi a Češky v Baku nějaké doporučení, jak na podobné dotazy reagovat?
Na ČOV jsme taky dostali různé dopisy a je v nich třeba napsáno, abychom dali instrukce sportovcům... To je přece naprosto nemožné. Žijeme v demokratické zemi. Já jsem dostával politické školení mužstva za minulého režimu a byl bych strašně nerad, aby se něco takového opakovalo.

Co po vás bylo žádáno?
Abychom informovali sportovce o tom a o tom. Podle mě je jedinou možností se něčemu takovému vyhnout. Samozřejmě se nemůžeme tvářit, že jsme slepí, ale jsou tady za nás dospělí lidé a každý vidí plusy a minusy. Popravdě řečeno ani naše demokracie není bez chyb, to dobře víte.

Jaký máte na tuto problematiku názor?
V sobotu ráno jsme se šli proběhnout okolo jedné haly pro Evropské hry, kam zrovna šly děti na karate. A vzpomněl jsem si, jak jsem byl malý a vyrůstal v komunistické zemi. Nejdřív jsem hrál hokej a mistrovství světa pro mě bylo ohromným svátkem. Jakýkoli turnaj, když přijeli Kanaďané, to byla show! Kdyby třeba nedorazili kvůli bojkotu, bylo by to v mých očích špatně.

Více než čtyři desítky českých sportovců 12. června odletěly z vojenského...
Lady Gaga zazpívala divákům a účastníkům slavnostního zahájení Evropských her v...

Sport podle vás případně může sloužit jako katalyzátor změn?
Myslím si, že velké sportovní akce byly spíš destrukcí těchto režimů. Viděl jsem frajery v tmavých brýlích, jak žvejkali, přišli a všechno vyhráli. Úžasné! Podle mě sport má to, co lidi z lidskoprávních organizací a politici často nechápou: hlavně pro mladou generaci přináší úžasné příběhy a leadership od nejlepších světových sportovců.

Zkoušíte váš postoj vysvětlovat kritikům?
Už jsem s těmi organizacemi mluvil a je nepřesvědčíte. V životě na žádné takové akci nebyli a vůbec nechápou, o čem mluvím.

Do Baku jste přiletěl na bleskovou vizitu, jak na vás působí?
Z hlediska organizace je můj pocit výborný: nepřijížděl jsem s žádným velkým očekáváním, a tak jsem překvapený. Zahájení bylo nádherné, na úrovni olympijských her. Sportovci si zatím nestěžují. Samozřejmě co do počasí je teplo a hodně fouká, na to nejsou zvyklí a celé řadě sportů to může vadit, ale to je život, tak to tady asi funguje. Všichni jsou nadšení. Doufají, že nebudou žádné maléry a dopadne to dobře.

Hlavně kvůli budoucnosti celého projektu, že?
Podle toho, jak dopadne tahle první edice, budou vypadat i ty ostatní.

Kdo je ale uspořádá? Nizozemci se o Evropské hry v roce 2019 přihlásili - a pak se jich obratem vzdali.
Jejich kandidaturu jsem nepochopil a asi je nás víc. Uvidíme. Nicméně mi předseda Evropských olympijských výborů říkal, že registrují další dvě země, co mají eminentní zájem. Necháme se překvapit.

Prozradil či naznačil, které by to mohly být?
Neříkal, jsou to naše spekulace. Obecně je tu Kazaň, která loni pořádala univerziádu, má všechna sportoviště a bylo by pro ni jednoduché to uspořádat, ale zase jde o Rusko, což může být problém. Bohužel to teď vypadá, že západní Evropa, která má obrovské zkušenosti s organizováním velkých sportovních událostí, z nějakého důvodu - a vidíte to i u nás - o takové podniky nemá zájem. Asi se vše bude víc stěhovat do Asie a evropské věci eventuálně na východ.

Na happeningu dobrovolníci představují sportovce a represivní složky v...

Na porušování lidských práv v Ázerbajdžánu opozornili aktivisté na happeningu v Praze.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!