12. srpna 2011 17:33 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Slalomáři se těší na nový kanál. Jestli bude

Hilgertová v pekingských vlnách.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hilgertová v pekingských vlnách. | foto: ČTK

PRAHA Umělý kanál v pražské Troji o víkendu přivítá finále Světového poháru. Půjde o jednu z posledních přehlídek nejlepších vodních slalomářů planety v hlavním městě před světovým šampionátem, který se tam chystá za dva roky. Takže taková malá generálka.

I když, o světové medaile se v roce 2013 možná již pojede na docela jiné trati. Urbanistická studie nové umělé slalomové dráhy, nikoliv rovné jako je ta dosavadní, nýbrž vyprojektované do zatáčky a zasazené do terénu, existuje již tři roky. Jenže, stihne se vše postavit? "Budeme se snažit," povídá prezident Českého kanoistického svazu Jaroslav Pollert.

"Nejdůležitější ale je, aby město především vykoupilo pozemky, na nichž se má dráha začít stavět." Slalomáři by už mohli využívat všech vymožeností, tedy i výtahu pro lodě za cílem. "Při tréninku nebudou muset po každé jízdě nosit kanoi či kajak po břehu, ale vytáhnou se do stejné výšky, jako je start, a po klidné vodě dopádlují na začátek dráhy," vysvětluje Pollert.

Náklady se odhadují na více než 200 milionů korun, a i kdyby se vše nestihlo do šampionátu, Troja se prý rýsující se pýchy bezpochyby dočká. I když třeba později. Ještě před pár týdny se ale šeptalo, jestli se v Praze vůbec mistrovství světa uskuteční.

Půjdou do konfliktu

Grafika: Štěpánka Hilgertová.
Vztahy mezi vedením Mezinárodní kanoistické federace (ICF) a českým svazem se totiž vyhrocují. "Základní problém spočívá v tom, že ICF zřejmě nechápe celosvětové ekonomické problémy," nastínil Pollert jádro problému. "Teď na Světový pohár třeba chtěli, abychom jim zaplatili 29 osob. Sdělili nám, ať zajistíme speciální program pro ICF family, spoustu VIP vstupenek a pro jejich držitele zajištění ubytování a převážení do hotelu."

Světový pohár prý v příštích dnech vyjde asi na 3,5 milionu. Kdyby se na požadavky ICF kývlo, bylo by to ještě o dva miliony více. A šampionát? Rozpočet se odhaduje na 10-12 milionů, s nabobtnalými požadavky ICF pak asi na 20. Pollerta zlobí i skutečnost, že ICF po pořadatelích závodů požaduje vytvoření optimálních podmínek pro jejich sponzory a výrobce kanoistického zboží.

"Od každého výrobce přitom za sezonu vyinkasují 30 tisíc euro a pořadatel má zajistit zdarma prostory, připojení elektřiny a jejich volný pohyb," kroutí Pollert hlavou. "A zisk? Nula! K tomu všemu začali bez našeho vědomí jednat s Českou televizí, s níž máme již dávno dohodu o vysílacích časech, ICF je chce změnit, zcela nesmyslně na mnohem časnější dobu… V některých věcech jim nevyhovíme a půjdeme do konfliktu," pokračuje.

Přitom se prý nebojí, že by Česko o šampionát kvůli sporům mohlo přijít: "Tohle řešení by si určitě rozmysleli…"

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC OPERÁTOR – VEDOUCÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 32 000 - 40 000 Kč