27. července 2012 21:39, aktualizováno 28. 7 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Královnu na hry přivezl James Bond vrtulníkem

Královna na OH v Londýně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Královna na OH v Londýně. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Nezvykle působivá podívaná bez patosu, zato plná britského humoru. A navíc v obrovském tempu. Tak se dá ve zkratce charakterizovat zahájení 30. letních olympijských her v Londýně.

Diváci na tribunách i u televizních obrazovek měli co dělat, aby stíhali zaznamenat všechny výjevy, které jim velkolepé představení nabízelo. A nebyla to žádná sparktakiáda, kterou se prezentovali při zahájení minulých her Číňané.

Na ploše stadionu nejprve vyrostl anglický venkov, kde nechyběli farmáři ani domácí zvířata. Po venkově se na ploše olympijského stadionu objevily kouřící komíny a s nimi herci představující průmyslovou revoluci. 

Pomyslným vtipným vrcholem pak byla filmová vsuvka, podle které přivezl Její veličenstvo královnu Alžbětu II. na stadion filmový James Bond. Královnin příchod byl nezvyklý i v tom, že na plochu stadionu seskočila spolu s Jamesem Bondem padákem. Vše bylo samozřejmě "jen jako" v rámci představení, které připravil Oscary ověnčený režisér Danny Boyle.

Zahájení her však přihlížela ze své lóže i skutečná královna. 

Na ploše stadionu se střídal ve strhujícím tempu jeden historický výjev za druhým. Velká Británie se tak představila nejenom jako průmyslová, ale i jako kulturní velmoc. V programu zazněly ukázky snad všech hudebních žánrů, které se z Británie postupně rozšířily do celého světa. Beatles, Rolling Stones, punk...

Došlo i na salvy smíchu. Ty vyvolal Rowan Atkinson - filmový mistr Bean, který byl ve své etudě členem  filharmonického sboru na ploše stadionu.

j. kříž kolosální podívaná 22:58 27.7.2012

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!