12. března 2014 20:12 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Stovky milionů pro sport z loterií, ČOV nastavil klíč pro vyplácení

Peníze – ilustrační. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační. | foto: Archiv LN

PRAHA Výkonný výbor Českého olympijského výboru schválil na svém zasedání pravidla pro rozdělování prostředků z výnosů loterijních společností, na které má od 1. ledna ze zákona nárok.

"Jsem přesvědčen, že vznikl spravedlivý systém, a je důležité, že se na něm sportovní prostředí shodlo. Peníze jsou určeny hlavně dětem a mládeži, kde jsou zoufale potřeba," říká Jiří Kejval, předseda ČOV, pro web olympic.cz.

Provozovatelé loterií a kurzových sázek mohou podle novely zákona poskytnout až 25 procent z tzv. loterijní daně na sport formou daru. V nedávné době se k takovému kroku zavázaly Tipsport a Sazka, které odvedou v roce 2014 až 300 milionů korun. "Jednáme i s dalšími společnostmi," tvrdí Kejval.

Výkonný výbor schválil metodiku rozdělení a výpočtu výše příspěvku podle následujícího klíče:

Jedna desetina z darů bude použita pro financování vlastních aktivit a projektů ČOV, 39% připadne Fotbalové asociaci České republiky a Českému svazu ledního hokeje, z čehož fotbal dostane 31% a hokejisté 8%.

Dále pak 51% ze shromážděných darů bude rozděleno ve výši 1% pro Český paralympijský výbor, ve výši 2% pro Českou obec sokolskou, ve výši 45% na příspěvky mezi sportovní svazy (vyjma toho fotbalového a hokejového) a ve výši 3% pro všechny ostatní sportovní svazy splňující požadavky pravidel ČOV.

Peníze se dostanou k mládeži přes jednotlivé sportovní svazy a organizace. "Dělení prostředků musí být naprosto transparentní, není to žádný skrytý marketing. Podpora směřuje na olympijské, neolympijské sporty, tělovýchovné organizace a část dostane také paralympijský výbor," připomíná Kejval.

První prostředky převede ČOV sportovcům ve třetím kvartálu letošního roku. "V České republice sportuje pravidelně jen 28 procent populace, zpětinásobil se počet obézních dětí. Musíme s tím něco dělat. Tohle je první krok," uzavírá předseda olympijského výboru.

spo