Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
8. srpna 2016 12:25 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Tajemné červené skvrny na tělech sportovců. Odkud pocházejí?

Michael Phelps se raduje z 19. olympijské medaile. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Phelps se raduje z 19. olympijské medaile. | foto: Reuters

Rio de Janeiro/Praha Po zhlédnutí prvních dní olympijského programu jste si možná všimli. Na těle je měl Michael Phelps i další američtí sportovci. O tom, co znamenají tmavé kruhy na tělech sportovců, na svých stránkách informoval britský deník Independent.

Je to snad nějaký tajný symbol či vyrážka po nekalém jídle? Nikoliv. Jedná se o skvrny, které po sobě zanechává vakuová terapie neboli tzv. baňkování.

Při něm se na kůži umisťují horké skleněné baňky, které uvnitř vytvoří podtlak a přisají se. Následkem má být zlepšení krevního oběhu či úleva od bolesti svalů, zároveň ale také modřinky v podobě kruhových útvarů.

Nejedná se ovšem o žádnou novinku. Tuto tradiční akupunkturní metodu využívali sportovci už v Pekingu. Červenými koly na zádech tehdy na sebe přitáhla pozornost čínská plavkyně Wang Qun.

Michael Phelps se raduje z 19. olympijské medaile.
Michael Phelps se raduje z 19. olympijské medaile.

I přestože je mezi sportovci i celebritami tato metoda hojně využívaná, o jejich účincích se spekuluje.

„Z lékařského hlediska tahle metoda nemá větší význam,“ tvrdí farmakolog David Colquhoun.

„Baňkování může lokálně podpořit krevní oběh. Ale představa, že by tahle metoda mohla léčit, je směšná. Je to jen další chytrý způsob, jak z lidí vymámit peníze,“ domnívá se britský profesor.

Zase tak směšné a neefektivní to ale být nemůže, když to podstupuje i nejúspěšnější olympionik všech dob Michael Phelps. Co myslíte?

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...