2. srpna 2016 17:30 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Tenisty olympijské hry nezajímají. ‚Pro koho, že to vlastně hrajeme?‘ ptá se Kližan

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Slovenský tenista Martin Kližan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský tenista Martin Kližan. | foto: Reuters

PRAHA Jako by pořadatelé letního festivalu nalákali diváky na zvučná jména velkých kapel. A pak by lidé na koncertu poslouchali vesměs jenom regionální skupiny. Olympijský turnaj tenistů v Riu také utrpí na prestiži. Spousta elitních hráčů i hráček svou účast ruší.

Když se v roce 1988 konečně po dlouhé době dostal tenis zpět do programu olympijských her, Miloslavu Mečířovi se rozzářily oči. Vybojovat pro svou zemi medaili z největší sportovní akce? To byl přece jeho velký dětský sen. Už jenom účast v jihokorejském Soulu považoval mladý Čechoslovák za nezapomenutelný zážitek.

A pak vyhrál zlato! Pro Česko, pro Slovensko, pro Československo.

„Nikdy jsem u Mečíře neviděl tolik emocí,“ říkal anglicky komentátor finálového zápasu proti Timu Mayottovi z USA, když muž s přezdívkou „Velká kočka“ oslavoval svůj triumf. Mečíř pak ještě ve dvojici s Milanem Šrejbrem získal bronzovou medaili.

„Vyhrát místo olympiády třeba Wimbledon? Ne, neměnil bych,“ tvrdil po čase Mečíř, který se dvakrát probojoval do finále grandslamu a na žebříčku ATP byl nejvýš čtvrtý.

O to smutnější musí být dnes 52letý funkcionář, člen slovenské olympijské výpravy a daviscupový kapitán, když Martin Kližan odmítl odcestovat do Brazílie.

Absence v Riu

Z elitní stovky mužského žebříčku chybí z různých důvodů 44 tenistů. Z dvouhry se odhlásili také dva členové Top 10 - Tomáš Berdych a Dominic Thiem. Španěl Rafael Nadal je sice od neděle v Riu a trénuje, avšak zatím se nerozhodl, jestli se kvůli zranění nepřihlásí jenom do čtyřhry a mixu.

Mezi ženami je absencí přece jen méně, ale neúčast Simony Halepové nebo Karolíny Plíškové singlového pavouka i tak ochudí. Start obhájkyně a světové jedničky Sereny Williamsové rovněž není definitivně jistý, neboť Američanka nehrála od londýnského triumfu kvůli zdravotním problémům.

Světová třicítka a šampion z nedávného turnaje v Hamburku se vymluvil - tak jako několik kolegů před ním - na hrozbu viru zika. Jenže pak se prostořeký Slovák do svých vyjádření trochu zamotal. Prý že vlastně neví, jaké jsou konkrétní hrozby ziky, ale že nevěří, že v Riu bude všechno v pořádku...

„Nejsem z toho nadšený,“ řekl Mečíř o Kližanově rozhodnutí deníku Nový čas. „Ale musíme to respektovat. Ani mi to neoznámil přímo, ale přes tiskovou agenturu.“

Kližan se o reprezentaci rozsáhle vyjádřil na svém facebookovém profilu minulý týden.

„V tenise jsou dvě největší reprezentační akce - olympiáda a Davis Cup. My tenisté za tuto reprezentaci dostáváme velmi malý plat v porovnání s turnaji. Někteří nemají nic. Tím nechci říct, že bychom měli dostávat víc, to vůbec. Ale jde o to, že by to měla být naše čest, jak všichni tvrdí. Teď je otázka, proč čest? Co je to vlastně reprezentace? Koho nebo co mám reprezentovat? Naši vládu? Nebo náš olympijský svaz, který ožije jenom jednou za čtyři roky? Nebo náš tenisový svaz?“ napsal.

„Že by zika útočila na peníze?“

Jistě, Kližan byl otrávený z prohry i nechutných výhrůžek sázkařů, na druhou stranu poodhalil pravý důvod nezájmu tenistů o olympijský turnaj - nejsou body, nejsou peníze, nejsou hráči.

„Je velmi zvláštní, že zika straší jen několik tenistů a golfistů. Že by útočila na peníze?“ jízlivě poznamenal na Kližanovo vyjádření předseda Slovenského olympijského výboru František Chmelár.

Třeba Lotyš Ernests Gulbis to řekl už dříve pěkně „na plnou hubu“, jak bývá jeho zvykem. Olympiádu označil za „tenisovou turistiku“.

Američan Sam Querrey, přemožitel Novaka Djokoviče z Wimbledonu, prohlásil: „Pro tenis a golf není olympiáda prioritou. Máme čtyři grandslamy, na ty se všichni soustředí. Myslím, že tenis a golf by neměly být na programu her.“

Při dalším návalu omluvenek - nově kvůli zranění - působí vyjádření Davida Haggertyho, prezidenta mezinárodní federace ITF, trochu jako z jiného světa.

„Jsme potěšeni přivítat další výjimečné klání na tenisovém olympijském turnaji. Od roku 1998 tenisová událost s každým dalšími hrami roste. Pro současnou generaci hráčů je to výjimečná příležitost v našem sportu. Očekáváme urputné boje ve všech disciplínách a těšíme se na nezapomenutelné zápasy,“ cituje Haggertyho oficiální web ITF.

Třeba to příští týdny ještě změní, zatím jsou nezapomenutelné především výmluvy tenistů a tenistek.

  • 1Diskuse
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.