10. prosince 2014 6:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

TIME OUT LN: Nová olympijská vize. Bez obětí to ale nepůjde

Prezident Mezinárodního olympijského výboru zahajuje olympijské hry mládeže v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Mezinárodního olympijského výboru zahajuje olympijské hry mládeže v... | foto: Reuters

Ve světě, v němž se v ekonomice i v mezilidských vztazích hranice národních států stírají, je možnost uspořádat olympiádu ve více zemích dobrý krok. To, že má být kladen důraz na udržitelnost a omezení „bílých slonů“ (neboli opuštěných megalomanských staveb), je chvályhodné. Olympijské časy se mění.

Ale nebude to jen snadné. 

Třeba aktuální debata, že prvními hrami ve více státech budou ty, jež přivítá v roce 2018 Jižní Korea – a saně, boby a skeleton se možná pojedou na existujících sportovištích v japonském Naganu. Tady končí teorie a začíná praxe: ušetří se, nezplundruje se příroda, nevznikne nevyužívaný areál. Ale také budou zástupci již tak minoritních disciplín separování; z Nagana do Pchjongčchangu je to přes moře. 

Čeká tak bobisty jen o trochu větší mistrovství světa bez šumu olympijské vesnice? Vypadá to tak. Těžko vyčítat MOV, jakým směrem se vydává. Cesta se zdá být dobrá, bez obětí se však po ní nepůjde.

 

Miroslav Němý