19. srpna 2016 20:39 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Úkolem závodníků je trénovat, nikoliv číst pravidla, myslí si Sáblíková

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Martina Sáblíková a právník Jan Šťovíček (vlevo) odcházejí od jednání u... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Sáblíková a právník Jan Šťovíček (vlevo) odcházejí od jednání u... | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Praha Tvrdě trénovala, věřila a do poslední chvíle bojovala o možnost startovat v olympijské časovce na LOH v Riu. V závěrečné arbitráži CAS ale se svým týmem neuspěla a musela se smířit se ztrátou olympijského snu, ale i velkého množství peněz. Teď se k celé kauze sportovní obojživelnice Martina Sáblíková vyjádřila na sociálních sítích.

Celé to začalo loni po loňském MS v Richmondu, kde Martina Sáblíková dojela v redukovaném pořadí desátá, a mylně se tak domnívala, že si zajistila letenku Ria. „Sáblíková vybojovala OH,“ psalo se v médiích. Pravda ale byla jinde.

České závodnici k platné kvalifikaci zbývalo splnit ještě jedno ze dvou dílčích kritérií. Jenže nevšimla si toho ona sama a nevšiml si ani Český cyklistiský svaz. A když skutečnost vyšla najevo, dělal Sáblíkové tým všechno proto, aby verdikt zvrátil. Prosebné dopisy šéfovi Mezinárodního výboru psali dokonce Věra Čáslavská nebo prezident Miloš Zeman. Marně.

„V tuto chvíli už pro mě osobně není tak důležité, na čí straně se stala chyba,“ uvedla Sáblíková svůj příspěvek. „Měla jsem si přečíst nominacni kritéria? Samozřejmě jsem mohla. Ale jsem přesvědčena, že úkolem závodníků a trenéra je trénink a příprava na samotný závod, né čtení pravidel. Znát a číst pravidla by měli lidé, kteří jsou k této funkci určeni. Přišla jsem o velký sportovní cíl, ale není ve mně naštvání a vztek. Jen zklamání,“ vyjádřila se Sáblíková na Facebooku.

I přes negativní emoce, které se v rychlobruslařce/cyklistce za poslední týdny nahromadily, ale Sáblíková nechce celou záležitost, na rozdíl od agentury Sport
Invest, končit soudem ani tahanicemi o peníze.

„Ty mi OH v Riu nevrátí a stejně bych se připravovala na zimní sezónu,“ pokračovala smířeně. „Vím, že finance jsou důležité a jsem vděčná své agentuře i partnerům, kteří mi dovolují žít můj sen. Jediným důležitým je však v mých očích samotný sport. A jediným cílem je zajištění toho, aby se žádný český sportovec nedostal v budoucnu do stejné situace. Věřím, že veškeré budoucí jednání budou mít právě tento závěr,“ doufá Sáblíková.

Martina Sáblíková odjíždí od jednání u speciálního panelu sportovní arbitráže CAS v Riu.
Martina Sáblíková odjíždí od jednání u speciálního panelu sportovní arbitráže CAS v Riu.
Lidovky.cz
  • 11Diskuse
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.