14. srpna 2016 2:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Už žádné omluvy. Hlaváčková hrála na revers a tvrdí: Hingisová mě hodně zklamala

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Andrea Hlaváčková v zápase o třetí místo v Riu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrea Hlaváčková v zápase o třetí místo v Riu. | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO (OD NAŠÍ SPOLUPRACOVNICE) Pod levým okem měla část tváře přelepenou modrým tejpem se znakem českého olympijského týmu. Utírala slzy. „Všichni doktoři mi řekli, že mi rozumí, že chci jít hrát, ale že mi to vůbec nedoporučujou. Že je to na mně. A já jsem do toho šla,“ řekla Andrea Hlaváčková.

S Lucií Hradeckou prohrály souboj o bronz s krajankami Šafářovou a Strýcovou, do nějž nastoupila 30letá tenistka se zlomeninou kůstky za okem.

Co jste absolvovala po zranění z prohraného semifinále proti dvojici Bacsinszká, Hingisová?
Dohrála jsem zdravotně celkem v pořádku a myslela jsem, že je to jenom naražené. Ale po zápase jsem se vysmrkala, pod oko mi natekla krev a napuchlo mi to. S doktory jsme se vylekali a jeli okamžitě do vesnice. Tam jedna proteinová tyčinka a šup do nemocnice.

Andrea Hlaváčková v zápase o třetí místo v Riu.
Andrea Hlaváčková (vlevo) a Lucie Hradecká.

Jaká vyšetření jste absolvovala?
Trvalo to do pěti ráno. Dělali mi CT, povolali různé doktory. Neuvěřitelný servis od těch, kteří byli ve tři čtyři hodiny ráno vzhůru. Zjistili, že mám frakturu na očním oblouku, že mi ta napuchlina drží oko a že jsem měla velké štěstí, že se mi v něm nic neporanilo. Z toho jsem měla radost. Ale když mi před spaním řekli, že se uvidí, jestli se to nebude muset operovat, tak mi nebylo dobře.

Uvažovala jste, že nenastoupíte k zápasu o bronz?
Do dvanácti hodin jsem netušila, jestli budu hrát. Všichni doktoři, lokální i čeští mi řekli, že mi absolutně rozumí, že chci jít hrát, ale že mi to vůbec nedoporučujou. Že je to na mně. Že mi to nemůžou zakázat. A já jsem do toho šla.

Lékař Vlastimil Voráček o zranění Hlaváčkové

"Následkem úderu míčkem do oka nastala infraorbitální fraktura, jak jsou pod okem dutiny, tam se zlomila parciálně kostička a dostal se vzduch kolem oka. Naštěstí nenastaly neurologické nebo oční poranění. Konzultovali jsme to s lékaři na klinice a místní chirurg říkal, že by doporučoval klidový režim. Konzervativní léčení je možné, ale během jednoho týdne se ukáže, jak se to vyvine. Vzhledem k té informaci jsem také doporučovali, aby nehrála, ale ona řekla, že to zkusí."

Rozhodla jste se sama?
Sama. Lucka řekla, ať nehraju. Všichni mi řekli, ať nehraju. Ale myslím, že by mi to pak bylo líto.

Je olympiáda pro vás opravdu tak výjimečnou událostí?
Prostě jsem to riskla. Jsme sportovci a hrajeme se zraněními.

Jak náročný byl zápas o bronz?
Na začátku byl moment, kdy je člověk uvolněnej, nic od sebe nečeká, pár míčů mi tam spadlo a dostaly jsme se do vedení. Ale celkový přehled na kurtu chyběl, nemohla jsem reagovat na míče. Byla jsem hodně měkká, nemohla jsem tlačit, jít do servisu, heknout si do úderu, protože jsme věděla, co ten tlak v obličeji vytvořil za obrovskou bublinu. Tak jsem to tam šolichala a doufala v zázrak, který se nestal.

Měla jste strach?
Každý míč kolem mě jsem se bála. Kdyby náhodou... Vím, že by to nikdo na kurtu nechtěl, ale kdyby mě trefil, mohl by to být velký průser.

Změnila jste názor, že Hingisová vás trefila neúmyslně?
Trošku ano. Jak jsem na kurtu řešila svoje oko, tak jsem myslela, že šlo o věc, která se v deblu stává. Ale když jsem si situaci následně pustila ve vesnici v televizi ze záznamu... Musím říct, že jestli někdo na světě ví, kam mu letí úder, tak je to Hingisová. Trefila to přímo do mě. Nebudu jí to nikdy vyčítat, ale její reakce poté nebyla příjemná. Myslím, že by se neměla starat o to, jestli mám dostávat medical time. Možná se mohla přijít zeptat, jestli jsem v pohodě. Jsme mimo kurt kamarádky. Musím říct, že mě zklamala.

Vyptávala se, jestli si berete čas na ošetření?
Ano. Hlavní rozhodčí řekla, že musela Hingisové dokonce oznamovat, kdy začíná a končí medical time, aby nevystydla.

Jak jste se dívala, když jste koukala na záznam toho momentu?
Pustila jsem si to jenom jednou. Zajímalo mě to kvůli prasklině, kterou mám v kosti. Měla jsem totiž pocit, že mi to trefila zevnitř oka a nikoliv zvenku.

Jste na sebe hrdá, že jste zápas odehrála i přes varování?
Hrdá ne. Možná je to hloupé. Doktoři jsou od toho, aby se poslouchali. A já to neudělala. Riskla jsem to. Snad budu v pořádku na US Open. Ráno jsem věděla, že to je moje priorita, protože bylo jasné, že bronz z olympiády bude mít určitě Česko. Bála jsem se, aby se to nezhoršilo.

Měla jste bolesti?
Právě, že moc ne. Kvůli tomu jsem nastoupila. Šlo vyloženě o ten otok a že špatně vidím. O bolesti nešlo.

Olympijský zážitek máte opravdu obohacen o mimořádný moment.
Je to hustá historka. Asi nikdy nezapomenu. Nikdy nezapomenu, že jsme měli na raketě stříbrnou a zlatou medaili. A najednou máme bramboru, a tak strašné zranění, že musím domů a možná řešit operaci.

Martina Kučerová,
  • 6Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.