12. srpna 2016 17:39 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

V Riu uzavřeli bazén pro skokany. ‚Chcete čistou vodu? Potřebujeme klidnou hladinu‘

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Z bazénu pro skoky do vody (vlevo) se stal rybník Brčálník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z bazénu pro skoky do vody (vlevo) se stal rybník Brčálník. | foto: Reuters

Rio de Janeiro/Praha Olympijský bazén pro skoky do vody byl pro dopolední trénink uzavřen. Pořadatelé se snaží vrátit vodě průzračně modrou barvu a pro lepší účinek zvolených opatření potřebovali klidnou hladinu bez závodníků. Páteční kvalifikace skoků z třímetrového prkna žen by neměla být ohrožena.

Ti, co mají už odskákáno, se zhrozili. Novopečený britský medailista si na Twitteru posteskl: „Doufám, že to neznamená, že jsme posledních pár dní neskákali do něčeho závadného!“ Smaragdově zelená voda se navíc netýkala jen skokanů. O den později ve středu se hladina zazelenala i v bazénu určeném pro vodní pólo.

Brazilci uvedli, že voda není zdravotně závadná a změnu barvy zavinila špatná úroveň pH. Nežádoucí změnu se pak pokusili zastavit přidáním většího množství chlóru, neuspěli však. Na pálení očí si v souvislosti s tím začal stěžovat kapitán amerických pólistů Tony Azevedo i další sportovci.

„Nevím, co to má znamenat. Museli to přehnat s chlórem, protože moje oči neuvěřitelně pálí. Ve vodě to tak hrozné nebylo, ale potom se to zhoršilo. Asi mi ještě pár hodin budou slzet,“ postěžoval si australský pólista Richie Campbell.

Ani to však pořdatelům nezabránilo v tom, aby v pátek dávky chlóru opět zvýšili a skokanům ve vstupu do bazénu zabránili. „Důvodem je, že voda musí být klidná, aby se bazénu mohla vrátit modrá barva co nejdříve,“ uvedli organizátoři. Skokani mohli trénovat na suchu.

Lidovky.cz
  • 2Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.