Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Válka organizací tělesně postižených sportovců. A řešení nikde

Český paralympijský atlet Martin Němec v akci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český paralympijský atlet Martin Němec v akci. | foto: ČTK

PRAHA Dospěli do parlamentu. Zástupci Českého svazu tělesně postižených sportovců (ČSTPS) v úterý předali předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové petici, v níž se dožadují rovných podmínek pro všechny handicapované sportovce. Letitý spor s Českým paralympijským výborem (ČPV - v republice zastřešuje handicapované sportovce), kterým se v předchozích letech zabývaly i Nejvyšší a Ústavní soud, má další pokračování.

"Chceme dosáhnout toho, aby se s námi jednalo, přivést ČPV ke společnému jednacímu stolu a vtáhnout konečně i ministerstvo školství do odpovědného řešení situace. Reprezentace přišla prokazatelně o některé reálně dosažitelné medaile na paralympiádě i mistrovstvích světa a Evropy," řekl předsedkyni sněmovny při předání petice vozíčkář a hráč kvadruragby David Lukeš.

CO TAKÉ DOPROVÁZÍ VLEKLÝ SPOR MEZI ČPV A ČSTPS

- ČPV sdružuje pět svazů -mentálně postižených sportovců, neslyšících, spastiků, zrakově postižených a od roku 2005 také tehdy nově vzniklou Českou asociaci tělesně handicapovaných sportovců. "Všichni špičkoví sportovci už z ČSTPS do té asociace přestoupili," přibližuje František Janouch, výkonný předseda ČPV.

- Dohady panují o závěru roku 2004, kdy došlo k rozchodu. "To hlavní, co Jan Nevrkla prosazoval, byla změna financování, která měla přinést ze společného rozpočtu víc peněz jeho svazu na úkor ostatních. Ti to logicky odmítli, na což Nevrkla reagoval tím, že oznámil vystoupení svého svazu z ČPV," říká tiskový mluvčí ČPV Pavel Lukeš.

- Jan Nevrkla má svůj pohled na věc. "Záměrem rozhodně nebylo získat peníze na úkor jiných svazů. Kdyby se finance v ČPV zprůhlednily, všechny svazy by dostaly víc prostředků." Odchod ČSTPS z ČPV také vidí jinak. "Při tlaku na vedení paralympijského výboru jsme pohrozili vystoupením. Na ministerstvu školství jsme se pak společně zavázali, že vytvoříme nové stanovy ČPV a nebudeme vyvolávat rozkol v hnutí. Za týden jsem se dozvěděl, že vedení ČPV bez naší přítomnosti vzalo na vědomí naše vystoupení," krčí rameny.

- Letos v dubnu soud uznal členství ČSTPS v ČPV. Ten ale vzápětí své odpůrce z výboru vyloučil kvůli neplacení členských příspěvků ve výši téměř pět milionů korun za období, v němž ČSTPS neměl přístup k dotacím ani k reprezentaci.

Pod peticí, která poukazuje na to, že ČPV členy ČSTPS dlouhodobě diskriminuje tím, že je vylučuje ze systému státních dotací i z účasti na vrcholných soutěžích, je více než šest tisíc podpisů. Vedení paralympijského výboru ale obvinění odmítá. "My jsme spor nevyvolali, šéf ČSTPS Jan Nevrkla chtěl v roce 2004 změnit fungování organizace. Většina řekla ne, ale on od svých požadavků neustoupil," říká mluvčí ČPV Pavel Lukeš.

Spor vznikl právě v roce 2004 jako názorový rozkol mezi představiteli paralympijského výboru a jeho součástí, zmíněným ČSTPS. "Ale jaká změna fungování? Chtěl jsem zavést valnou hromadu, volby, audity účetnictví, výroční zprávy. Tedy základní atributy, které má každé občanské sdružení, jež čerpá státní prostředky. Ale neuspěl jsem. A když jsem z výkonného grémia ČPV zmizel, už nebylo, kdo by to navrhoval. Zbavili se organizace se třemi tisíci členy," pokyvuje hlavou Nevrkla.

Vedení ČPV pak členy ČSTPS vyřadilo ze své struktury, přestalo jim poskytovat dotace a odmítlo je nominovat na vrcholné události. ČPV se ale brání tím, že tělesně postižení sportovci mohou využívat všechny výhody, pokud se začlení do ČPV, a to prostřednictvím nově vytvořené České asociace tělesně handicapovaných sportovců. "Ta začala fungovat v roce 2005 a nikdo sportovcům nebrání, aby byli členy obou organizací, tedy i ČSTPS," připomíná Lukeš.

"A po konzultaci s Mezinárodním paralympijským výborem máme posvěcené, že nelze považovat za diskriminaci, pokud není nominován sportovec, který není součástí struktury paralympijského výboru." Letitý spor, zdá se, hned tak uzavřený nebude. "K dohodě s panem Nevrklou spíše nedojde, už se v tom angažovalo hodně lidí včetně pánů Pitharta nebo Sobotky," myslí si František Janouch, výkonný předseda ČPV. "Když fotbalista není členem ČMFS, také nemůže reprezentovat. Ale u nás se to bere jako něco nemravného," podotýká.

"Z mojí strany je dohoda určitě možná. Už jsem deklaroval, že na žádnou funkci ve výboru neaspiruju. Také jsem nabídl, že jakmile bude náš svaz uznaný za člena paralympijského výboru a naši sportovci budou moci reprezentovat, odstoupím z funkce. Ale mělo by se říci, co jsou státní a nestátní peníze a kam šly," říká Nevrkla.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!