19. srpna 2016 19:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

VIDEO: Jamajčan Bolt potvrdil konec. Ukázal jsem světu, že jsem ‚Ten největší‘

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Letní olympijské hry v Riu de Janeiro, běh na 200 m, muži, finále, 18. srpna.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letní olympijské hry v Riu de Janeiro, běh na 200 m, muži, finále, 18. srpna.... | foto: ČTK/AP

RIO DE JANEIRO Po vítězství na 100 a 200 metrů na olympijských hrách v Londýně 2012 se Usain Bolt označil legendu. Nyní jamajský atlet dosáhl na sprinterské double na třetích hrách za sebou a v Riu de Janeiro se charakterizoval přívlastkem „Ten největší“.

Bolt ve čtvrtek triumfoval na dvoustovce v čase 19,78 a rozšířil svou medailovou sbírku z OH na osm zlatých medailí. „Víc už toho fakt dokázat nemůžu,“ uvedl devětadvacetiletý sprinter, jenž označil hry v Riu za své poslední. „Dokázal jsem světu, že jsem největší. Proto jsem sem přijel a proto dělám to, co dělám. Tvrdě na tom celá léta pracuju, na tom, abych byl mezi těmi největšími.“ ̈

Bolt po vítězství na 100 m naznačoval, že by se na dvojnásobné trati mohl pokusit o překonání vlastního rekordu z roku 2009, za časem 19,19 však zaostal o téměř šest desetin sekundy. V chladné a vlhké brazilské noci zaběhl nejpomalejší ze svých sedmi vítězných finále na MS a OH.

„Věděl jsem, že bude těžké překonat rekord, protože když jsem vyběhl ze zatáčky, mé nohy se rozhodly, ‚hele, poslouchej, rychleji už nepoběžíme‘. Na rovince už prostě tělo nereagovalo. Stárnu,“ uvedl Bolt, jenž v neděli oslaví třicetiny. „Takže nejsem úplně spokojený, ale mám radost ze zlata,“ dodal k času.

Pokud Bolt v noci na sobotu pomůže Jamajce stejně jako na dvou předchozích hrách k triumfu ve štafetě na 4x100 m, potřetí za sebou získá sprinterské triple a bude mít devět zlatých olympijských medailí. To dosud v atletice dokázali pouze finský vytrvalec Paavo Nurmi a americký sprinter a dálkař Carl Lewis.

I když chce Bolt v Riu svou olympijskou kapitolu uzavřít, minimálně rok ještě bude pokračovat. Příští rok na mistrovství světa v Londýně rozhodně poběží stovku a štafetu, nevylučuje však, že ho trenér přesvědčí i k obhajobě titulu na dvoustovce.

Pokud by 200 m skutečně absolvoval, bylo by to deset let poté, co naposledy na své nejoblíbenější trati na velké akci prohrál. V roce 2007 na MS v Ósace Bolta jako poslední porazil na dvoustovce Američan Tyson Gay, poté už jen v roce 2012 nestačil na jamajském šampionátu na Yohana Blakea.

Od olympijských her v Pekingu 2008 Bolt na 200 m vyhrál troje olympijské hry a čtyři světové šampionáty v řadě. „Dokázal jsem světu, že to jde čistě, tvrdou prací a odhodláním. Díky mně je sport více vzrušující, lidé na něj chtějí chodit a dívat se na něj v televizi. Posunul jsem sport na jinou úroveň,“ řekl fenomenální Jamajčan.

Letní olympijské hry v Riu de Janeiro, běh na 200 m, muži, finále, 18. srpna. Běžec Usain Bolt líbá běžeckou dráhu po vítězném doběhu.
Jamajčan Usain Bolt slaví.
ČTK
  • 4Diskuse
Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi
Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi

Všechno jednou končí... Nebo začíná? V posledním díle naší výzvy Do plavek s eMimino.cz jsme se našich výherkyň ptali, jaký mají celkový pocit z programu Světa zdraví a zda budou pokračovat ve své cestě za zdravým životním stylem i do budoucna.

Najdete na Lidovky.cz