Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Virus zika jako záminka. Keňané nechtějí poslat své běžce na Hry do Ria

Dlouhotraťařka Vivian Cheruiyotová by mohla na olympiádě taky chybět | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dlouhotraťařka Vivian Cheruiyotová by mohla na olympiádě taky chybět | foto: ČTK/AP

PRAHA Keňa zvažuje neúčast svých elitních běžců a dalších sportovců na srpnových olympijských hrách v Riu de Janeiro kvůli šíření viru zika v Brazílii. Vedení Keňského olympijského výboru volá po zajištění absolutní zdravotní bezpečnosti ze strany organizátorů. Spekuluje se však, že to Keňané dělají proto, aby se vyhnuli hromadnému trestu za doping, kterým byli potrestáni ruští atleti.

V podobném duchu jako zástupci Keni hovoří i sportovní funkcionáři USA. Český olympijský výbor (ČOV) situaci monitoruje, zatím však nepřijal žádná zásadní rozhodnutí, podobně jako zástupci dalších zemí světa.

„Samozřejmě nechceme vystavit naše sportovce riziku, pokud by rozšíření viru zika dosáhlo epidemie. Pořadatelé nám musí dát záruky, že jejich země je bezpečná, abychom tam naše sportovce mohli přivézt,“ prohlásil šéf Keňského olympijského výboru Kipchoge Keino.

Keňa se aktuálně potýká s následky dopingového skandálu mezi atlety, ale i přesto by měli obzvlášť její běžci platit za největší favority.

Keňanka Hyvin Kiyengová Jepkemoiová nenašla na 3000 metrech přemožitelku.
Keňanka Joyce Zakaryová na MS v Pekingu.

Keino, rovněž bývalý elitní keňský vytrvalec, je v úzkém kontaktu s organizátory OH. „Řekli jsme jim jasně, že pokud nevyčistí sportoviště od potenciální nákazy, tak tam nepojedeme,“ prohlásil Keino, olympijský vítěz z Mexika a Mnichova.

Virus přenáší druh komárů, který se vyskytuje zejména na severu země, ale objevuje se i v Riu. „Pojedeme tam v případě, že tam zajistí absolutní bezpečnost účastníků,“ uvedl Keino.

Američané nechali rozhodnutí na jednotlivcích

Americký olympijský výbor doporučil všem svým svazům, aby v zájmu bezpečnosti sportovců celou situaci zvážily a nechaly rozhodnutí o cestě do Brazílie na každém jednotlivci.

„Pokud by se měli jen trochu cítit ohrožení, tak ať tam nejezdí,“ stojí v prohlášení vrcholného orgánu amerického sportu.

Další země světa se sportovními ambicemi zatím žádné doporučení nevydaly a neuvažují o neúčasti.

„Zatím nemám žádné indicie, že by někdo zvažoval nejet na olympijské hry. Ale pokud by tomu tak bylo, měli bychom pro to pochopení,“ stojí v prohlášení Australského olympijského výboru.

Britové: Nemáme nikoho, kdo by nejel

Také ve Velké Británii zatím nemají potřebu zvažovat neúčast na OH. „Nikdo zatím nevyjádřil obavu a nikdo nezvažuje, že by do Ria nejel,“ prohlásil tamní šéf Sebastian Coe.

Pouze britský veslař Andrew Triggs Hodge oznámil, že do Brazílie nepojede jeho žena Eeke. „Má strach,“ uvedl.

Bojkotovat olympiádu kvůli viru zika nechtějí ani Japonci či sportovci Nového Zélandu. „Nemáme žádné náznaky,“ uvedl šéf japonského výboru Cunekazu Takeda.

„Ale pokud by někdo nechtěl jet, bude mít naší plnou podporu,“ přidal mluvčí Australského olympijského výboru.

ČOV: Není nutné přijímat zásadní rozhodnutí

ČOV situaci monitoruje. „Pečlivě sledujeme vývoj, abychom nic nepodcenili a vyloučili jakákoliv zdravotní rizika pro naše sportovce. V současné chvíli není nutné přijímat žádná zásadní rozhodnutí,“ řekl ČTK mluvčí Marek Brodský.

Funkcionáři získávají informace přímo z Ria od organizátorů, MOV, zdravotnických institucí i spolupracovníků.

„Všichni uvádějí, že s výjimkou těhotných žen není virus zika nějak fatálně nebezpečný. Organizační výbor vyloučil, že by nákaza měla ovlivnit přípravu a průběh her,“ ujistil Brodský. „Do začátku her je ještě půl roku,“ dodal.

Virus se zatím šíří nejvíc právě v Latinské Americe, odborníci se obávají jeho rozšíření do Afriky a Asie. Kvůli viru, proti němuž dosud není žádný lék ani vakcína, platí celosvětový stav nouze.

Postihuje nejvíce těhotné ženy a má velký vliv na zdraví nenarozených dětí.

,

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.