16. srpna 2016 18:07, aktualizováno  23:20 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Devatenáctiletá Američanka vyrovnala Čáslavskou, získala čtvrté olympijské zlato

Americká gymnastka Simone Bilesová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká gymnastka Simone Bilesová. | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO/PRAHA Čtyři zlaté medaile na jedné olympiádě, to je mimořádný úspěch, kterého až do úterního večera docílily jen tři gymnastky v historii včetně Věry Čáslavské, která čtyřikrát triumfovala na hrách v Mexiku v roce 1968. Do elitního klubu ale nyní vstoupila i teprve devatenáctiletá Američanka Simone Bilesová, která v úterý zvítězila v prostných.

Po zaváhání na kladině, z níž má bronz, a po skončení gymnastických soutěží, které pro ni začaly kvalifikací 7. srpna, cítila hlavně úlevu. „Bylo to velmi dlouhé. Závodit tolikrát za týden už bylo unavující,“ svěřila se.

Zaváhala jen ve finále na kladině, ale i tam získala bronz, takže má celkem pět medailí. „Myslím, že to, co jsem dokázala, byla úžasná zkušenost. Nemyslím si, že bych na sebe mohla být ještě více hrdá,“ řekla.

Druhá v prostných skončila obhájkyně olympijského zlata Alexandra Raismanová, která na krajanku ztratila téměř půl bodu. Po stříbru z víceboje a zlatu z družstev je to její třetí medaile z Ria, tři cenné kovy získala i v Londýně.

Naopak první medaili na velké soutěži vybojovala šestnáctiletá Britka Amy Tinklerová, která byla třetí. Mladičká Britka po finále jen těžko hledala slova. „Jsem v naprostém šoku. Vůbec jsem nečekala, že bych postoupila do finále, o medaili nemluvě,“ řekla.

Nejmenší americký sportovec

Přesto, že Bilesové je teprve devatenáct a startuje na své první olympiádě, už od kvalifikace si počínala jako matadorka.

Její věk klame - drobná Afroameričanka (měří pouze 142 cm a je nejmenším americkým sportovcem na olympiádě) už má doma deset zlatých medailí z mistrovství světa a je první gymnastkou v historii, jež třikrát za sebou na MS ovládla víceboj.

Už před olympiádou v Riu jí americká média přiřkla titul „nejlepší gymnastky všech dob“ a upozorňovala na složitý životní příběh.

Na kladině se jí osudným stalo salto vpřed. Dopadla na okraj kladiny, zavrávorala a v předklonu se oběma rukama opřela o nářadí. Známkou 14,733 bodu si ve srovnání s kvalifikací o devět desetin pohoršila. Dostala se sice do vedení, ale po ní nastupovalo ještě pět gymnastek.

Čtvrtá zlatá medaile pro Bilesovou.
Simone Bilesová na prostných.

Sen o pěti zlatých medailích se Bilesové rozplynul hned po první z nich. Čtyřiadvacetiletá Weversová, která byla na loňském MS na kladině stříbrná hned za Bilesovou, zacvičila svou originální sestavu bez velké chyby a získala 15,466 bodu.

Ještě dokonalejší provedení po ní měla další členka amerického týmu Lauren Hernandezová, ale o dvě desetiny nižší známka za obtížnost ji poslala na druhou pozici. Američanka se to snažila zvrátit protestem, ale neuspěla.

Čtyři zlaté gymnastické medaile získala na jedněch hrách ještě Maďarka Ágnes Keletiová, která stejně jako Latyninová zazářila na OH 1956 v Melbourne. Jedna z nich ale byla z týmových sestav s náčiním, které se podobaly současným společným skladbám v moderní gymnastice.

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.