Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Za doping bude zákaz olympiády

Přísnost pod pěti kruhy.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přísnost pod pěti kruhy. | foto: ČTK

ATÉNY Všichni sportovci, kteří během čtyřletého olympijského období dostanou minimálně půlroční distanc za doping, budou mít zakázán start na nejbližších olympijských hrách. Toto pravidlo na svém zasedání v Aténách přijal výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru a začne platit od 1. července.

Dotkne se tedy i všech sportovců přistižených na olympiádě v Pekingu. "Pokud bude sportovec v Pekingu usvědčen z dopingu a pak dostane minimálně šestiměsíční trest, nebude moci startovat na olympijských hrách 2012 v Londýně," řekla mluvčí MOV Giselle Daviesová.

S touto myšlenkou přišel na loňském atletickém mistrovství světa v Ósace prezident MOV Jacques Rogge. Původně se předpokládalo, že je ke schválení pravidla potřebné hlasování celého olympijského výboru, který se sejde v srpnu v Pekingu. V tom případě by však pravidlo nešlo použít u sportovců přistižených na těchto hrách.

Vzhledem k tomu, že se podle MOV nejedná o tresty, ale o vymezení jednoho z kritérií pro start na hrách, nakonec stačilo rozhodnutí patnáctičlenného výkonného výboru. MOV tak zaslal jasný vzkaz všem účastníkům her v Pekingu, kde bude provedeno asi 4500 dopingových testů. "MOV má jednoznačný postoj, nulovou toleranci. Dnešní rozhodnutí je krokem k posílení a nalezení další zbraně pro boj proti dopingu," dodala Daviesová.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?