18. srpna 2016 18:00, aktualizováno 19. 8 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Žádné oběti. Američtí plavci při návratu z Francouzského domu zničili pumpu a nechtěli platit

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Američtí plavci Američtí plavci Gunnar Bentz a Jack Conger. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američtí plavci Američtí plavci Gunnar Bentz a Jack Conger. | foto: ČTK/AP

RIO DE JANEIRO Brazilská policie doporučila státnímu zástupci obžalovat americké plavce Ryana Lochteho a Jamese Feigena z křivého svědectví. Informovala o tom televize GloboNews. Víkendové přepadení a oloupení v taxíku si zlatí olympijští vítězové z olympijských her podle vyšetřovatelů vymysleli. Úřady tvrdí, že Lochte a jeho tři kolegové z týmu ve skutečnosti poničili čerpací stanici a dostali se do sporu s ochrankou.

Kvůli vyšetřování nesmějí američtí plavci opustit Brazílii. Dvanáctinásobný olympijský medailista Lochte se ale stihl vrátit do USA dříve, než o tom soud rozhodl. Jeho společníci Jack Conger a Gunnar Bentz byli zadrženi na letišti, o místě pobytu čtvrtého plavce Jamese Feigena nejsou přesné informace, ale měl by být ještě v Brazílii.

Americký plavec Gunnar Bentz.
Američtí plavci Gunnar Bentz a Jack Conger (na snímku není) přijíždějí k soudu.

Šéf policie v Riu Fernando Veloso už dříve na tiskové konferenci naznačil, že by plavci mohli být obviněni z křivého svědectví a vandalismu. Za křivé svědectví ale v Brazílii nehrozí trest odnětí svobody.

Američtí plavci na benzinové pumpě, z jejíhož poničení jsou v Brazílii obviněni.

Američtí plavci na benzinové pumpě, z jejíhož poničení jsou v Brazílii obviněni.

Všichni tři plavci, kteří nestihli vycestovat, by měli znovu vypovídat o tom, co se stalo. V dřívějších výpovědích se objevily nesrovnalosti, které vedly brazilské vyšetřovatele k pochybnostem, zda se přepadení vůbec stalo.

Podle aktuální verze vyšetřovatelů plavci vyrazili zamčené dveře na toaletu a dostali se do konfliktu s ochrankou. Pak prý přijel vedoucí čerpací stanice a s pomocí překladatele z řad zákazníků se s plavci domluvil na zaplacení rozbitých dveří. Ti mu po dohadování zaplatili blíže nespecifikovanou sumu peněz a odjeli.

Americký olympijský výbor to nekomentoval. Mluvčí her Mario Andrada hovořil o plavcích smířlivě. „Závodili pod obrovským tlakem. Dejme jim pokoj. Občas člověk udělá věci, kterých lituje. Bavili se, udělali chybu a život jde dál,“ řekl.

ČTK
  • 5Diskuse