Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Zahajovací ceremoniál OH: výstřední show s kapkou humoru

Olympiáda v Londýně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympiáda v Londýně | foto: ČTK

LONDÝN Organizátoři olympijských her v Londýně se snaží uchránit před prozrazením co nejvíc podrobností pátečního zahajovacího ceremoniálu. A i když se hodně detailů show na veřejnost dostalo, podstatné informace - především, kdo zapálí olympijský oheň - jsou zatím utajeny. Většina z desetitisíců diváků, kteří v pondělí večer sledovali generálku, také poslechla hlavního autora show, filmového režiséra Dannyho Boylea, a nechala si podrobnosti pro sebe.

Ven se po generálce dostaly pouze vesměs pozitivní komentáře, podle nichž jde o nezvyklou, výstřední a spektakulární show s kapkou britského humoru.

Boyle se s dalšími autory snažil uspokojit nenasytnost médií a už v červnu zveřejnil spoustu informací. Oficiálně se tak ví, že show se bude jmenovat Zázračné ostrovy, je inspirovaná Shakespearovou Bouří, má být umělečtější a intimnější než ceremoniál v Pekingu, vystupovat v ní bude 10.000 lidí, sedmdesát ovcí, dvanáct koní, tři krávy, dvě kozy, deset kachen a tři ovčáčtí psi.

Z umělých mraků má po anglicku i zapršet. Na stadionu bude i řeka, ceremoniál připomene rockový festival Glastonbury, ale bude i oslavou klasické hudby. Celé to přijde na 27 milionů liber a hry samozřejmě zahájí královna.

Od června se do médií dostaly další detaily. V představení budou "temné satanské pece" mystického básníka a malíře Williama Blakea, jehož báseň Jerusalem zahrnuje tento odkaz na průmyslovou revoluci a stala se jednou z nejznámějších anglických písní. Podle informovaných zdrojů má být průmyslová revoluce druhým ze tří dějství show, která se pak přesune do dnešní doby.

V show vystoupí i 50 zpívajících a tančících sestřiček a doktorů, spekuluje se, že se objeví i postavy z Harryho Pottera, například padouch Voldemort, i slavná kouzelná chůva Mary Poppins.

A Paul McCartney dnes v rozhlasovém rozhovoru potvrdil, že zazpívá na závěr ceremonie. "(Danny Boyle) mě vrazil na konec - víc vám toho neřeknu," prohlásil McCartney, jehož dcera Linda navrhla oblečení pro britské olympioniky. "Je to rodinná záležitost," řekl o olympiádě bývalý Beatle.

První generálku na olympijském stadionu uspořádal Boyle v pondělí a žádal diváky, aby nekazili překvapení asi miliardě lidí, která by se měla na zahájení v pátek večer dívat. "Kdybyste netweetovali a nedávali na web obrázky, tak bychom byli opravdu, opravdu rádi," řekl před generálkou. A podle britských médií většina z asi 30.000 lidí na stadionu poslechla.

Desítky lidí vysílaly do světa své "kritiky" na show, ale neprozrazovaly překvapení. Diváci psali o ohromném představení, které je také trochu praštěné a má úžasné finále.

"Plány na pátek zrušte"

Divák Pete Hendrick napsal na twitteru: "Jestli máte na pátek plány, tak je zrušte. Zahajovací ceremoniál je neuvěřitelný." Jill Lawlessová tweetovala: "Nebudu nic prozrazovat, ale řeknu jen, že ceremoniál Dannyho Boylea je skvěle britský a nádherně praštěný." "Ceremoniál je velmi emotivní, velmi britský a má výstřední humor. A bude mít překvapení - i pro kritiky," uvedla Dikaia Chatziefstathiouová z univerzity v Canterbury. Je jednou z 10.000 účinkujících, kteří museli podepsat kontrakt zakazující prozrazovat podrobnosti a dávat na web snímky z představení.

Dnes večer čeká Boylea a jeho show další generálka, tentokrát před 60.000 diváky. Zatím se organizátorům podařilo udržet největší tajemství - kdo ponese jako poslední pochodeň a zapálí olympijský oheň. Neví se dokonce ani, kde bude oheň na stadionu umístěn.

Podle sázkových kanceláří je jasným favoritem na zapálení olympijského ohně nejúspěšnější britský olympionik, veslař Steve Redgrave, který vyhrál pět zlatých olympijských medailí.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?