Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Zakažte v Riu závodit všem Rusům, radí olympijskému výboru členové antidopingu

Bude platit zákaz startu v Riu i pro zbytek ruských sportovců? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bude platit zákaz startu v Riu i pro zbytek ruských sportovců? | foto: ČTK/AP

PRAHA Ruští atleti nesmí startovat na olympijských hrách v Riu de Janeiro, členům Světové antidopingové asociace (WADA) je to však málo. Chtějí po Mezinárodním olympijském výboru (MOV), aby zakázali na olympiádě, která začíná za necelé tři týdny, startovat všem ruským sportovcům.

Členové WADA z 10 zemí chtějí, aby kvůli organizovanému dopingu v Rusku z nejvyšších politických míst MOV zakázala startovat v Riu všem jejich sportovcům.

Podmiňují to totiž e-mailovou korespondencí, kterou zveřejnil list The New York Time, a kde je dokázáno, že doping ruských sportovců kryly největší tamní politické špičky.

Zmíněný dopingový program pomohl 15 ruským sportovcům k medailím na zimní hrách v Soči 2014, což listu potvrdil bývalý šéf moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov.

Ten prý tehdy dostal vládní nařízení, aby zakryl látky zvyšující výkon u několika ruských sportovců.

Bude to zlomový moment pro sport

Kvůli tomu národní antidopingové organizace z USA, Německa, Španělska, Japonska, Švýcarska či Kanady a dvacet olympioniků z celého světa požaduje, aby MOV rozhodla co nejdříve o zákazu všech ruských sportovců v Brazílii.

„Pokud nemůžeme mít všechny stejné možnosti a nemůžeme zajistit čistotu všech sportovců v Riu, nemůžeme ruským sportovcům dovolit tam startovat,“ uvedl šéf USADA Travis Tygart.

„A pokud se zpráva z Timesů potvrdí, půjde o jeden z největších dopingových skandálů v historii, v němž ruská vláda uskutečnila masivní spiknutí proti všem čistým sportovců na světě. Pokud Rusy potrestáme, bude to zlomový okamžik pro čistý sport,“ doplnil.

V pondělí ráno proto vydala skupina antidopingových pracovníků v Torontu společné prohlášení směrem k MOV, aby se k atletům, kterým MOV minulý měsíc zakázal (eventuálně dovolil startovat pod olympijskou vlajkou) startovat v Riu, přidali i ostatní ruští sportovci.

Z doporučení dělat závěry nejde

Výjimku by dostaly jen atletky Darja Klišinová a Julija Stěpanovová, která napomáhala rozkrýt v roce 2014 dopingový skandál v Rusku. Poté, co uprchla ze země a svědčila proti svým krajanům, byla prezidentem země Vladimirem Putinem označena za jidáše.

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko sice přiznal, že Rusové dopingová pravidla obcházeli, ale odmítl, že by se na tom jakkoliv podílela tamní vláda.

„Jestli vydá WADA nějaké doporučení, neznamená to, že z toho musíme dělat závěry. Světový sport je o pravidlech a o rozhodnutí kompetentních osob je dodržovat. Nikoliv o doporučeních,“ přiznal Mutko.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Bude platit zákaz startu v Riu i pro zbytek ruských sportovců? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Bude platit zákaz startu v Riu i pro zbytek ruských sportovců? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Bude platit zákaz startu v Riu i pro zbytek ruských sportovců? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...