10. srpna 2016 2:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Zelená voda v bazénu. Skokani nechápou, že je do ní pořadatelé nutili skákat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Pohled na zelenou vodu u můstků pro skokany do vody. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na zelenou vodu u můstků pro skokany do vody. | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO/PRAHA Diváky během dnešního programu olympijských soutěží skokanů do vody v Riu de Janeiro nezaujaly jen výkony sportovkyň, ale také nezvykle zelená barva vody v bazénu. Bronzový Brit z pondělní soutěže synchro z desetimetrové věže Thomas Daley se na twitteru podivil, jak moc se barva vody liší od té ve vedlejším bazénu na vodní pólo. Podle organizátorů není voda nebezpečná.

Voda v bazénu pro skokany během dnešního ženského synchra z deseti metrů kontrastovala nejen s vedlejším bazénem, ale i s odstínem, který měla o den dříve.

„Ehm, co se stalo?“ napsal na twitteru Daley. Organizátoři her uvedli, že podle testů nepředstavuje zelená voda žádné zdravotní riziko, příčinu změny barvy nadále zjišťují.

„Nevíme, co se přesně stalo. Kdyby byla voda žlutá a zelená, byla by to asi vlastenecká záležitost,“ vtipkoval mluvčí organizačního výboru Mario Andrada s odkazem na barvy brazilské vlajky.

„Provedli jsme testy, které děláme každý den, a výsledky byly stejné jako v době, kdy byla voda modrá,“ dodal.

Barva vody není jen estetickou záležitostí, její odstín byl postupně čím dál tím víc tmavý, takže sportovkyně neviděly dno bazénu.

„Vizuální vjemy jsou během skoků velice důležité, skokani jsou zvyklí vidět vodu určitým způsobem,“ řekl šéf kanadského týmu Mitch Geller. Podle něj se možná na vodě podepsalo horké a slunečné počasí.

Kvalita vody se v souvislosti s hrami v Riu už řešila, ale ne v bazénech. Hovořilo se především o zátoce Guanabara, určené pro soutěže jachtařů, veslařů či dálkových plavců.

Studie tam odhalily množství nebezpečných virů i bakterií, včetně některých odolných vůči všem známým antibiotikům.

ČTK
  • 3Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!