Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 14 °C skoro jasno Předplatné LN

Zeman se vozil po Riu v elektromobilu. Spolu s Kiskou pak otevřel Český dům

Prezident Miloš Zeman (vlevo) elektromobilem na prohlídku zázemí české části... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman (vlevo) elektromobilem na prohlídku zázemí české části... | foto: ČTK

RIO DE JANEIRO/PRAHA Český olympijský tým má v Riu de Janeiro už i své zázemí pro oslavy a setkávání. Za účasti prezidenta republiky Miloše Zemana byl za rytmů samby a bubnů slavnostně otevřen Český dům, který je místem setkávání sportovců, funkcionářů, sponzorů, fanoušků i novinářů.

Český dům funguje na olympijských hrách už od Barcelony v roce 1992 a velký úspěch sklidil zejména na minulých hrách v Londýně, kde byl zázemím i pro fanoušky, kterých v Británii osobně byly tisíce.

Projekt domu v Riu je i proto skromnější, vedle Zemana ho otevřeli i slovenský prezident Andrej Kiska či ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Je to nejlepší lokalita, říká vedoucí domu

Situován je v luxusní rezidenční čtvrti Barra da Tijuca a je zapuštěný do země. Jeho okolí dotvářejí palmy a hory ve tvaru homolí, na střeše září do noci všemi barvami silueta běžce Emila Zátopka, jehož postavička provází český tým celými hrami.

„Byla to práce rok a půl zpátky, je to nejlepší lokalita. Je to tady bezpečná oblast v porovnání s Copacabanou a centrem města. Je to blízko olympijské vesnici, aby to měli sportovci blízko. Třeba jen na pivo nebo oslavit medaili,“ řekla Blanka Konečná, vedoucí štábu Českého domu.

Prezident Miloš Zeman (druhý zprava) prohlédl zázemí české části olympijské...

Prezident Miloš Zeman (druhý zprava) prohlédl zázemí české části olympijské vesnice v Riu de Janeiro.

Česká republika se v Českém domě i prezentuje. Jsou k vidění výrobky padesátky českých firem, země se představuje i jako turistická destinace. „Dům je otevřený i fanouškům, lze tady sledovat Českou televizi i brazilskou televizi,“ uvedla Konečná.

Guláš děláme z brazilského hovězího

Náklady na zřízení domu se zatím nedají vyčíslit i kvůli specifické brazilské liknavé povaze.

„Takže uvidíme, co nás ještě bude čekat. Pohybujeme se v rozmezí 27 až 36 milionů korun. Je to velké rozmezí, ale raději počítáme s rezervou,“ pousmála se Konečná.

Prezident Miloš Zeman si prohlédl zázemí české části olympijské vesnice v Riu de Janeiro.

Prezident Miloš Zeman si prohlédl zázemí české části olympijské vesnice v Riu...

Prezident Miloš Zeman si prohlédl zázemí české části olympijské vesnice v Riu de Janeiro.

Výbava domu se zařizovala čtyři měsíce dopředu, pak od května materiál cestoval do Brazílie. „Řešili jsme i nějaké nedostatky, naštěstí sem každou chvíli přiletěl speciál, takže jsme něco mohli ještě dopravit sem opravené,“ uvedla Konečná.

Dům je otevřený od jedenácti hodin do půlnoci a kromě českého piva v něm lze ochutnat i českou kuchyni. „Máme tady Češku, která žije v Brazílii a kuchaři pomáhá. Guláš děláme z brazilského hovězího,“ dodala s úsměvem Konečná.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Patrik Schick se vrací do Bundesligy, podepsat by měl v Bayeru Leverkusen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Patrik Schick se vrací do Bundesligy, podepsat by měl v Bayeru Leverkusen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Patrik Schick se vrací do Bundesligy, podepsat by měl v Bayeru Leverkusen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...