19. srpna 2016 3:15, aktualizováno  5:15 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Zlatý hattrick se nekoná. Oštěpařka Špotáková bere z Ria ‚pouze’ bronz

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Barbora Špotáková ve finále Ria. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barbora Špotáková ve finále Ria. | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO Česká oštěpařka Barbora Špotáková ke dvěma zlatým medailím z Pekingu 2008 a Londýna 2012 třetí nejcennější kov nepřidala, ve finále v Riu skončila hodem 64,80 metrů třetí! Senzační olympijskou vítězkou se stala zásluhou výkonu 66,18 metrů Chorvatka Sára Kolaková, druhá skončila za 64,92 metrů Jihoafričanka Sunette Viljoenová.

To ale bylo drama!

Hned v první sérii dokázala atakovat hranici 65 metrů dvaatřicetiletá Jihoafričanka Sunette Viljoenová. Její oštěp se nakonec zabodl do vzdálenosti 64,92 metrů. Dlouho to byl zlatý hod.

Než přišla čerstvě jednadvacetiletá Chorvatka Sara Kolaková a mrštila svým náčiním ve čtvrté sérii do vzdálenosti 66,18 metrů! V tu chvíli byla česká oštěpařská královna Barbora Špotáková na předposledním, sedmém místě výkonem 63,73 metrů ze druhé série, který dlouho stačil na bronz.

Sára Kolaková ve finále hodu oštěpem.
Barbora Špotáková ve finále Ria.

Zdálo se, že závodu bude vládnout Jihoafričanka a mladá nastupující krev. „Stálo to hrozně moc sil a úsilí, jsem ráda, že to nakonec dopadlo tak, jak to dopadlo,“ zářila po závodě šťastná lvice z Jablonce nad Nisou. Ta svoji bojovnost a touhu ukázala v sérii číslo pět.

Rozběh, odhod a ... oštěp letí na čáru ohraničující linii 65 metrů. Měření označuje délku pokusu hodnotou 64,80 metrů. Špotáková jde na třetí místo o pouhé dva centimetry před teprve dvacetiletou Polku Marii Andrzejczyk, která se blýska už v kvalifikaci polským rekordem a letošním nejlepším výkonem 67,11 metrů, i úřadující mistryni Evropy z Amsterdamu Taťánu Chaladovičovou. Ta hodila ve třetím pokusu 64,60 metrů.

VÝSLEDKY FINÁLE HODU OŠTĚPEM ŽEN NA OH V RIU

1. Kolaková (Chorv.) 66,18, 2. Viljoenová (JAR) 64,92, 3. ŠPOTÁKOVÁ (ČR) 64,80, 4. Andrejczyková (Pol.) 64,78, 5. Chaladovičová (Běl.) 64,60, 6. Mitchellová (Austr.) 64,36, 7. Lu Chuej-chuej (Čína) 64,04, 8. Obergföllová (Něm.) 62,92

„Jsem ráda, že jsem nakonec potěšila ty lidi, co vydrželi vzhůru tak dlouho. Byla jsem šíleně nervózní a to ještě i před prvním hodem,“ vyprávěla dál už pětatřicetiletá závodnice. Ta útočila na post první atletky, která získá zlato na třech olympijských hrách v řadě.

Stejně jako před ní jamajská sprinterka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová, Etiopanka Tiruneš Dibabaová v běhu na 10 tisíc metrů i novozélandská koulařka Valerie Adamsová nakonec neuspěla.

Smutná ale nebyla. Kvůli zlomenině v noze z letošního jara málem o Rio přišla. Na domácím šampionátu v Táboře ale hodila do olympiády výkon roku 66,87 metrů a vypadalo to, že forma roste.

Barbora Špotáková slaví.
Barbora Špotáková slaví.

Slavící bronzová Barbora Špotáková

A přestože to v Brazílii nebylo úplně stoprocentní, bronz brala všemi deseti. „Je to třetí medaile z olympiád v řadě. Jsem neskutečně šťastná, že to nakonec takto dopadlo,“ usmívala se oštěpařská světová rekordmanka, která si náležitě užívala i oslavy na oválu.

Pokusí se o třetí zlato za čtyři roky v Tokiu, nebo šlo o její poslední velký závod? „Nikdy neříkej nikdy, takže nebudu říkat, že to byl poslední závod kariéry, ale dneska ráno jsem si říkala, že tyhle nervy už znovu zažívat nechci. Uvidíme,“ dodala záhadně.

  • 0Diskuse


Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky


Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.