11. února 2018 11:30 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Američané mají první zlato. Senzačně jej získal 17letý mladík Gerard ve slopestylu

Sedmnáctiletý Redmond Gerard z USA vyhrává zlato ve slopestylu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sedmnáctiletý Redmond Gerard z USA vyhrává zlato ve slopestylu | foto: Reuters

PCHJONGČCHANG Sedmnáctiletý americký snowboardista Redmond Gerard se stal olympijským vítězem ve slopestylu a na hrách v Pchjongčchangu vybojoval první zlato pro výpravu USA. Další medaile získali Kanaďané, druhý byl Max Parrot a bronz ze Soči obhájil Mark McMorris.

Gerard, který už před rokem dominoval Světovému poháru a letos v této disciplíně míří ke druhému křišťálovému glóbu, navázal na amerického vítěze ze Soči 2014 Sagea Kotsenburga. 

První ani druhá finálová jízda ve Phoenix Snow Parku mu přitom nevyšly a nedostal za ně ani 50 bodů, ale ve třetí se vyšvihl na špici.

Ve věku 17 let a 227 dnů se Gerard stal druhým nejmladším olympijským vítězem na zimních hrách v historii. 

Mladší byl při svém triumfu jen finský skokan na lyžích Toni Nieminen, který v roce 1992 získal v Albertville zlato ve věku 16 let a 261 dní.

„Šílené, nemohu tomu uvěřit. Ještě se chvěju, možná zimou, možná vzrušením, nevím,“ radoval se Gerard. 

„Neuvěřitelné, že jsem to v té jízdě všechno zvládl. Když jsem ustál druhý skok, řekl jsem si: ‚Pojď a nezahoď to v tom posledním‘,“ líčil vítěz.

Muži - slopestyle:

Muži - slopestyle: 1. Gerard (USA) 87,16, 2. Parrot 86,00, 3. McMorris (oba Kan.) 85,20, 4. Sandbech (Nor.) 81,01, 5. Garcia Knight (N. Zél.) 78,60, 6. Kleveland (Nor.) 77,76, 7. Nicholson (Kan.) 76,41, 8. Bergrem (Nor.) 75,80, 9. Mattsson (Švéd.) 74,71, 10. Smits (Belg.) 69,03.

Parrota, který po prvenství v sobotní kvalifikaci zabral ve finále rovněž až na třetí pokus, porazil Gerard na trati se skoky a překážkami o 1,16 bodu. 

Za McMorrisem zůstal na čtvrtém místě Nor Staale Sandbech, jenž má z olympijské premiéry této disciplíny v Soči stříbro.

Český reprezentant Petr Horák do dvanáctičlenného finále nepostoupil, ve své kvalifikační skupině byl v sobotu patnáctý. Čeká ho ještě Big Air.

V jízdách o medaile se nakonec nepředstavil ani Nor Mons Röisland. Během tréninku na finále si při pádu zlomil hrudní kost a přetrhl vazy v rameni. 

„Byl to nejhorší pád v mém životě,“ přiznal jednadvacetiletý Röisland. Ještě dnes se podrobí operaci a přijde také o závod v Big Airu.

ČTK