20. ledna 2010 13:06 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Bauer odletěl do Kanady. Ve Vancouveru chce medaili - nejlépe zlatou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Lukáš Bauer při odletu na olympiádu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer při odletu na olympiádu | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Lukáš Bauer nevidí žádný důvod, proč by se mu na olympiádě ve Vancouveru nemělo dařit. Před dnešním odletem na soustředění do Kanady z něj sršelo sebevědomí a odhodlání porvat se o medaili, nejlépe o tu nejcennější.

Čeká ho již pouze dolaďovací trénink a jak sám řekl, do Vancouveru jede pracovat, nikoliv si užívat čtvrtou olympiádu. Stříbrný medailista z Turína poběží tři individuální starty a štafetu.

Největší česká běžecká naděje potřebuje vedle vyladění formy také dobít baterky po vítězné Tour de Ski. "Na druhou stranu je potřeba také lehce potrénovat a najít formu," řekl Bauer. "Mám sezonu pod kontrolou a nemám sebemenší důvod si myslet, že by to nemělo vyjít. Sebevědomí mi nikdy nechybělo. Chci bojovat s nejlepšími. Pokud bude medaile, tak super," prohlásil.

V plánu má závody na 15 km volně s intervalovým startem, skiatlon, štafetu a 50 km klasicky hromadně, kde by měl mít největší šance. Nejdůležitější závod ho tak čeká až v samém závěru. Bauer odjel do Kanady na 41 dní, maraton se poběží v 39. dnu jeho pobytu. "Hlavně zůstat zdravý," přál si Bauer základní podmínku k udržení formy na tak dlouhou dobu. "Potrápit soupeře jsem schopen v každém závodu, a když bude medaile, pojede se padesátka mnohem lépe," poznamenal. Kvůli závěrečné přípravě na OH vynechal Bauer dva Světové poháry v Rybinsku a Canmore. Nejbližší závod ho nyní čeká až na olympiádě, proto má v plánu ostrý test na soustředění. "Kdyby nešlo všechno podle plánu, tak můžeme zajet do Canmore závodit, ale zatím není potřeba," uvedl druhý muž průběžného pořadí SP. "Možná si budu říkat, že mě někdo (v hodnocení Světového poháru) dotahuje, ale vrchol je jasný. Canmore budu jen sledovat, může to něco ukázat," řekl.

Olympijské tratě nezná. Kdesi slyšel, že jsou snadné, že je organizátoři trochu ztížili, i že jsou náročné. Informace má díky Martinu Koukalovi, který tam na jaře trénoval, i od lidí přímo z místa. Každopádně se na ně před olympiádou dostanou pouze domácí běžci. "To Coubertin dostal trochu na frak," jmenoval Bauer zakladatele novodobých OH v souvislosti s nerovnocennými podmínkami. "Mně by vyhovovaly kopce, ale když nebudou, tak si zvyknu a něco vymyslím," mávl rukou.

Zprvu byl králem sezony Nor Petter Northug, po Tour de Ski však bude také Bauer v pozici favorita. To už zažil předloni po prvním triumfu na Tour de Ski i loni před mistrovstvím světa v Liberci. "Větší nápor bude na Northuga," přehodil Bauer s úsměvem zodpovědnost na soupeře. Sám se snaží od tlaku oprostit, už má zkušeností dost. "Už mi stačily dva roky po sobě.

Myslím, že mě pod tlak nedostanete, to byste se museli hodně snažit," žertoval s novináři.

Přestože závody jsou daleko, už má v hlavě taktické možnosti. Už v Otepää se ho ptali, zda pojede padesátku. Estonci totiž doufají, že by mohl ujet společně s Andrusem Veerpalem, pro kterého bude závod hlavním a možná i posledním v kariéře. Veerpalu Bauera porazil v Turíně i na MS v Liberci.

"Čekají, že jsem schopen s ním ujet, pak by se dalo spolupracovat," řekl český lyžař. Estonec ale neumí moc anglicky. "Když mu ale řeknu 'Sakra, pojeď', to bude hned vědět," smál se Bauer.

Hodně důležité bude i počasí, neboť kvůli přímořskému podnebí se mohou v Kanadě měnit podmínky, jinou strukturu má i sníh. "Dostanu Fouse (servismana Víta Fouska) pod tlak, bude to na něm. Jestli to nepojede, budou na vině lyže," žertoval Bauer. Sám ví, že není sprinter a že mu lyže mohou pomoci pole běžců roztrhat a ujet. "Když vidíte soupeře na kopci, jak sotva leze, tak to pomůže," usmíval se potutelně Bauer.

V Kanadě byl pouze jednou. Před třinácti lety skončil druhý na MS juniorů na 30 km volně a odstartoval tak svou kariéru. "Těším se do Kanady, mám na ni dobré vzpomínky. Chtělo by to se zlepšit," naznačil, že bych chtěl zlato. I proto dá přednost důkladné přípravě, i když by se rád podíval například na skikrosaře Tomáše Krause či některý ze zápasů českých hokejistů. "Ale nejedu si tam užívat, nýbrž pracovat," dodal jasně.

alf gi

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz