18. února 2018 11:15 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Byl závislý na alkoholu a chtěl se zabít. Teď má Američan druhou medaili z her

Nick Goepper se raduje ze stříbrné medaile ve slopestylu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nick Goepper se raduje ze stříbrné medaile ve slopestylu. | foto: Reuters

PCHJONGČCHANG Američan Nick Goepper po bronzu ze Soči získal v neděli v lyžařském slopestylu stříbro. Byl by to příběh, jakých jsou na hrách v Koreji desítky. Kdyby ty dvě medaile nedělily pád na dno, závislost na alkoholu a myšlenky na sebevraždu.

V Soči tehdy devatenáctiletý Goepper dovršil triumf amerických akrobatických lyžařů třetím místem. Třikrát vyhrál prestižní X-Games v Aspenu a doma v Indianě si slávu užíval doslova plnými doušky.

„Tři týdny po olympiádě jsem jen slavil. Neměl jsem vůbec žádný plán, jen jsem šel s přáteli z jedné pařby do druhé,“ zavzpomínal Goepper. 

Slavit olympijský úspěch je běžné, ale Goepperovy oslavy nekončily. 

Mathilde Gremaudová po těžkém pádu utrpěla otřes mozku.
Nick Goepper se raduje ze stříbrné medaile ve slopestylu.

„Dostal jsem se do bodu, kdy jsem denně pil. Nevěděl jsem, co dál, a skoro neustále přemýšlel o tom, jak skoncovat se životem. Ale na sebevraždu jsem neměl dost odvahy,“ prozradil novinářům po dnešním závodě.

Dlouho to nikomu neřekl, až nakonec se svěřil matce, která ho přinutila začít protialkoholní léčbu v Texasu. 

Ve středisku strávil několik měsíců a pak nastoupil nesnadnou cestu k návratu ke sportu. 

Dlouho nic nevyhrál, v Aspenu končil až ve druhé desítce, v této sezoně se připomněl jedním čtvrtým místem, až v Koreji se pomyslný kruh uzavřel.

Žádné bouřlivé oslavy však Goepper nechystá. 

„Už tři roky jsem se nedotkl alkoholu. Poučil jsem se a hned po návratu z her se vrátím k tvrdé práci. Příštích deset let bude jiných než ty minulé,“ slíbil se stříbrnou medailí na krku.

Už teď přemýšlí o příští olympiádě. „Už mě zase baví zkoušet něco nového. Tak doufám, že v Pekingu budeme mít nejen slopestyle, ale i Big Air, jako mají snowboardisti,“ řekl Goepper. Za čtyři roky chce být určitě při tom.

ČTK