4. února 2010 13:07 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Čeští sjezdaři mají silný tým a věří ve Vancouveru v medaili

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Šárka Záhrobská při slalomu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šárka Záhrobská při slalomu. | foto: ČTK

PRAHA Čeští sjezdaři na lyžích si po dosud úspěšné sezoně věří a na olympijské hry do Vancouveru dnes odletí v nejsilnější sestavě v historii.

Tahounem mezi muži bude Ondřej Bank, který si letos jako první Čech v historii vyjel ve Světovém poháru účast v jeho březnovém finále, do skvělé formy se dostal po zranění páteře i Kryštof Krýzl. Tým doplňují Filip Trejbal, Martin Vráblík a Petr Záhrobský.

Ženy budou stavět na slalomářce Šárce Záhrobské, která bude po třech medailích z mistrovství světa usilovat o svou první z olympijských her a do Vancouveru už odletěla ve středu. Tříčlennou sestavu doplní talentovaná Klára Křížová, jež poprvé bodovala při víkendovém sjezdu ve Svatém Mořici, a na poslední chvíli dodatečně nominovaná Petra Zakouřilová, jíž čeká třetí olympiáda, na kterou odletí příští čtvrtek.

"V případě Šárky (Záhrobské) a Ondry (Banka) máme ambice medailové," prohlásil šéf svazového úseku sjezdařů. Ve stejném duchu hovořil i Tomáš Bank, kouč bratra Banka, Krýzla a Trejbala. "Návrat k lyžování byl pro všechny v letošní sezoně úspěšný," narážel na zdravotní problémy většiny reprezentantů. Bank se vracel po dvouleté pauze zaviněné zlomeninou, Krýzl si v červnu zlomil hrudní obratel a Vráblík si dával dohromady pochroumané koleno. "České lyžování bylo letos hodně vidět," uvedl kouč.

Největší šance má Ondřej Bank, který bude obhajovat šesté místo z olympijských her v Turíně. "Sezona je úspěšná a olympiáda už může být jen třešnička na dortu," prohlásil lyžař Bank, že může být v mysli klidný. "Já ale doufám, že to teprve ve Vancouveru vyvrcholí," usmál se jeho bratr a kouč.

Problém řeší Trejbal, neboť kvůli své vysoké figuře používá pro slalom starší modely lyží, které už se nevyrábí. "Zlomil jsem je," krčil rameny Trejbal. Kombinační slalom tak využije k testu jiných lyží. "Výkonnost není špatná, na třicítku ve slalomu by to mohlo dát, když bude trochu štěstí," prohlásil Trejbal, bývalý juniorský slalomářský mistr světa.

V pořádku už je i Krýzl. "Jsem moc rád, že se mi podařilo vrátit po zranění, které mi dost udělalo čáru přes rozpočet," uznal. Do formy se dostal půl roku po pádu na záda. "Což je super," řekl muž, kterému se podařilo ve Světovém poháru nyní třikrát za sebou bodovat. "Věřím tomu, že jsem schopen předvést dobrý výsledek i na olympiádě. Záda mě neomezují, to je dobrá zpráva," prohlásil.

Vráblíka zdravotní problémy přibrzdily nejvíc. Když si uzdravil koleno, onemocněl chřipkou a k tomu se přidaly problémy v oblasti bederní páteře, kde mu lékaři odhalili poškozenou ploténku. Už je ale v pořádku a věří, že se v závěrečné přípravě dostane do formy. "Tři týdny lyžování by tomu mohly pomoci," uvedl v Turíně dvanáctý muž z kombinace, které by rád zopakoval.

Střízlivé cíle si klade Křížová i Zakouřilová, která do sezony naskočila po léčení kolena později. "Takže to nebylo zatím v optimální formě, ale ještě jsou tři týdny do závodu a já doufám, že se to zlepší. Do dvacátého místa by to byl velký úspěch," prohlásila Zakouřilová.

ČTK
  • 0Diskuse

Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?
Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?

Bujná fantazie k dětem neodmyslitelně patří. Její používání znamená, že vývoj probíhá v pořádku. Kromě toho je důležitá pro rozvoj slovní zásoby a pro celkovou kreativitu. Jak tyto kvality u svých potomků podporovat? A je potřeba je někdy i usměrňovat?

Najdete na Lidovky.cz