14. února 2010 23:16, aktualizováno 15. 2 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Chtěl jsem víc, hlesl dvanáctý Churavý, vyhrál Francouz Chappuis

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Francouzský sdruženář Jason Lamy Chappius urval zlato v dramatickém finiši. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský sdruženář Jason Lamy Chappius urval zlato v dramatickém finiši. | foto: Kai PfaffenbachReuters

VANCOUVER Sdruženář Pavel Churavý skončil v prvním závodu na olympijských hrách ve Vancouveru dvanáctý poté, co neudržel desáté místo po skoku. Zlatou medaili vybojoval lídr Světového poháru Francouz Jason Lamy Chappuis.

Francouz ve finiši běhu na 10 kilometrů předstihl Johnnyho Spillanea, který vybojoval pro USA první olympijskou medaili v severské kombinaci v historii. Třetím místem překvapil dvacetiletý Ital Alessandro Pittin.

"Určitě jsem trošku zklamaný, i když je to můj nejlepší výsledek na olympiádě, ale chtěl jsem víc," řekl Churavý novinářům. Své nejlepší umístění z her vylepšil o tři místa, v Salt Lake City skončil patnáctý na velkém můstku. "Ještě máme další závody, ale je to sport, nic špatného to není. Jsem dvanáctý na olympiádě a jen jedenáct lidí bylo přede mnou," doplnil dvaatřicetiletý Churavý.

Němec Eric Frenzel (vlevo) a Pavel Churavý.

Churavý zaostal za vítězem o 41,6 sekundy. Tomáš Slavík doběhl dvacátý, což je jeho nejlepší výkon na mistrovství světa nebo olympiádě. "Cíle tady mám do patnáctého místa, ale ten si šetřím na velkej můstek. Na můstku i běžecky to byl odpovídající výkon a doufám, že to je teprve začátek průlomu výš," řekl Slavík.

Miroslav Dvořák byl devětatřicátý a Aleš Vodseďálek obsadil předposlední 44. pozici.

Skok na středním můstku nečekaně ovládl suverénním způsobem Janne Ryynänen, kterého hned od začátku běhu dotahovala silná sedmičlenná skupina v čele s Američany. Fin neměl šanci svůj náskok dlouho udržet, naopak dokonce jednou po vlastní chybě upadl na rovince. Po chvíli ho favorité předjeli a nechali za sebou. Churavý nezachytil od začátku rychlé tempo Ryynänenových pronásledovatelů a pohyboval se v další skupině kolem desátého místa.

Český závodník Pavel Churavý při soutěžním skoku

Rychlé tempo diktovali zejména Američané, kteří si vzájemně pomohli a skupinu táhli. Skvěle se dokázal do vedoucí skupiny dotáhnout třetí reprezentant USA Bill Demong, kterému se nepodařil skok a z 24. pozice smazal manko minuty a 20 sekund.

Po chvíli se pokusil roztrhnout skupinu Japonec Norihito Kobajaši, ale tempo nevydržel a předjel ho po skoku čtvrtý Spillane. Ve finiši však ani on nestačil na nástup Lamyho Chappuise. "Lamy je lídr celého svěťáku, je mezi sdruženáři oblíbenej a férovej a myslím, že si to stoprocentně zaslouží," řekl Slavík.

Závod ve skoku na středním můstku trochu ovlivnil vítr a lehce na něj doplatil i Churavý. Dvakrát se vracel z lavičky a musel čekat na lepší podmínky, nakonec z toho byl desátý nejlepší výkon a manko 56 sekund na Ryynänena. K průběžné medailové pozici mu scházelo jen čtrnáct sekund, což se ale ukázalo jako příliš velká ztráta. "Ten skok měl být lepší," přiznal český sdruženář.

Francouzský sdruženář Jason Lamy Chappius urval zlato v dramatickém finiši.

Nedařilo se ani ještě větším adeptům na cenný kov. Skok pokazili čtyřicátý Nor Magnus Moan i Rakušan Felix Gottwald, jenž skončil o místo za ním. Ani Lamymu Chappuisovi skok úplně nevyšel a na trať vybíhal jako pátý s mankem 46 sekund na Fina. "Ale oproti Moanovi a Gottwaldovi jsem na tom ještě moc dobře," konstatoval třiadvacetiletý olympijský vítěz před během.

ČTK
  • 0Diskuse

Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?
Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?

Ve druhém roce se z kojence stává batole a jeho vývoj jde stále kupředu. Podívejte se, jaké aktivity mu v něm pomohou.

Najdete na Lidovky.cz