3. února 2010 7:59 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

ČT chystá přenosy poprvé v HD, těšit se mohou hlavně fanoušci hokeje

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Jaromír Jágr se pere o puk se Sergejem Mozjakinem. O nominaci se ale prát nemusí, tu má téměř jistou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Jágr se pere o puk se Sergejem Mozjakinem. O nominaci se ale prát nemusí, tu má téměř jistou. | foto: ČTK

PRAHA Letošní vysílání z olympiády ve Vancouveru přinese významný technologický skok srovnatelný s přechodem z černobílého na barevné vysílání.

Sportovní příznivci budou mít poprvé v Česku příležitost přijímat přenosy ve vysokém rozlišení. "Přechod ze standardního rozlišení na vysoké je podobný tomu, když v galerii přejdete ze sálu impresionistů do sálu realistů," vysvětlil rozdíl šéfkomentátor Robert Záruba.

Hráče poznáte v obličeji
Speciální kanál ČT HD nabídne to nejlepší z kanadských sportovišť ve vysokém rozlišení 1080i (tzv. Full HD – pozn. redakce).

Fotbal vypadal
jako Avatar

Měli pocit, jako by Wayne Rooney vybíhal na hřiště přímo vedle nich. Přitom seděli u piva v jednom z osmi vybraných sportbarů ve Velké Británii a Irsku, kde si nasadili brýle a nechali se pohltit trojrozměrným obrazem z televize.

Historicky první 3D sportovní přenos z utkání anglické ligy mezi fotbalisty Arsenalu a Manchesteru United vyvolal rozdílné reakce. "Byl to úžasný zážitek. Nejlepší moment přišel, když se hráči řadili v tunelu. Měl jsem pocit, že se jich můžu dotknout," řekl John Cormican, sledující nedělní šlágr Premier League v jedné z dublinských hospod. Jiní tolik nadšení nebyli. Fanoušci sledují zápas Arsenal-ManU ve 3D."Zápas mi připomínal spíš počítačovou hru. Nejsem si jistý, jestli bych si kvůli tomu koupil nový televizor," poznamenal další divák unikátního experimentu Pat O’Mahony.

Těžko odhadnout, jakou má fotbalová trojrozměrná show využívající stejnou technologii jako nejnovější filmový hit Avatar šanci na další uplatnění. Jisté je, že speciální kamery se dvěma objektivy nebudou chybět ani na mistrovství světa v Jižní Africe.

Čeští fanoušci si budou muset na první trojrozměrný přenos ještě počkat. "Nějaké testy už proběhly, ještě čekáme, který z dostupných systémů pro výrobu 3D obrazu se stane nosným," říká ředitel techniky České televize Rudolf Pop.

V Česku zatím nejsou dostupné ani televize a dekodéry, které jsou schopné trojrozměrný signál přijímat. "První by se měly objevit na trhu v dubnu," říká Jan Kužník ze serveru Technet.cz.

Podle jeho odhadu bude novinka využívána hlavně při hromadném sledování přenosů v restauracích nebo kinech. Stálé 3D vysílání se zatím asi neuchytí, rychlé pohyby totiž u mnoha diváků vyvolávají bolesti hlavy.

Program však nebude dostupný pro každého: naladit ho bude možné přes satelit, v kabelových sítích a v Praze, Brně a Ostravě i ve zkušebním digitálním pozemním vysílání normy MPEG-4. Diváci také musí mít televizi schopnou přijímat HD vysílání. Ve vyšším rozlišení 720p půjde přenos také na internetové stránce www.zoh.cz.

A v čem vůbec tkví kouzlo vysokého rozlišení? Obraz je nesrovnatelně ostřejší, jasnější, barevně věrnější a hlavně detailnější. "Na televizi s dostatečně velkou úhlopříčkou snadno pozná každý rozdíl i člověk, který se na vysílání nebude soustředit," říká Jan Kužník ze serveru Technet.cz.

Z vysokého rozlišení by měly těžit hlavně kolektivní sporty. "Než začalo digitální vysílání, nebyl často puk pořádně vidět. To se změní – diváci budou nyní moci poznat hráče podle obličeje, a nejen podle čísla na zádech.

U běžeckého lyžování rozdíl nebude tak velký. Bude hodně záležet na kameramanech, jak se zlepší estetický dojem z přenosu," líčí Kužník.

ČT HD nabídne během olympijských her fanouškům to nejzajímavější – boje o medaile a většinu hokejových přenosů. "V noci budeme vysílat přenosy z ČT 2, kde bude vždy prémiový program, přes den poběží záznamy z ČT 4," přibližuje ředitel techniky České televize Rudolf Pop.

Kanadští organizátoři nasadí přes 400 HD kamer, ve vysokém rozlišení budou i reportáže a olympijská studia. "Budeme mít ve Vancouveru čtyři HD kamery. Pouze zvuk uslyší diváci jen ve stereu, ne vícekanálově jako u některých zahraničních televizí," přiznává Pop.

Srdce projektu v maringotce
Česká televize ještě nemá na přechod k vysokému rozlišení potřebné zázemí. "Žádné pevné pracoviště nemáme, jen jeden přenosový vůz. Ten bude zaparkovaný u našeho olympijského studia v Praze.

Srdcem projektu bude tedy maringotka, kde budeme zpracovávat všech šest kanálů, které z Vancouveru přijmeme. Bude to hodně složité."

Sportovní fajnšmekři však budou mít po olympiádě utrum. ČT HD se totiž vrátí hlavně k přenášení kanálu ČT 1. "A bohužel mistrovství světa ve fotbale máme nasmlouvané jen ve standardním rozlišení, s hokejovým šampionátem se uvidí," dodává Pop.

TIME OUT LN: EXTRALIGU HD NEZACHRÁNÍ

Hokejové labužníky čekají v následujících týdnech během olympijských her ve Vancouveru hody. Česká televize jim totiž nabídne kanál ve vysokém rozlišení (HD), který bude přenášet české medailové boje a většinu hokejových duelů.

A právě v nejrychlejší kolektivní hře na světě by se měla projevit největší výhoda vysokého rozlišení. Pokud totiž máte televizor s větší úhlopříčkou, už neuvidíte neostré siluety hokejistů či rychle se pohybující černou šmouhu – puk.

To, co je třeba v Americe už standardem, si čeští příznivci vyzkoušejí poprvé. V budoucnu chce Česká televize rozšířit přenosy ve vysokém rozlišení i třeba na hokejovou extraligu.

Smutným faktem však je, že to bude poměrně zbytečný krok. Dokud bude led na českých stadionech pomalovaný barevnou změtí reklam, v které se puk lehce ztrácí i při pohledu z tribuny, nepomůže extralize ani sebelepší technologie.  VOJTĚCH GIBIŠ

  • 0Diskuse

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz