15. února 2010 22:22, aktualizováno  23:10 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Druhá česká medaile. Bauer skvěle finišoval a těsně získal bronz

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Lukáš Bauer slaví bronz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer slaví bronz. | foto: ČTK

WHISTLER/PRAHA Další medaili získalo Česko na olympijských hrách ve Vancouveru. Lukáš Bauer mohutně finišoval na trati 15 kilometrů volně a vydřel bronzovou medaili za suverénní dvojicí - vítězným Švýcarem Dariem Colognou a stříbrným Pillerem Cottrerem z Itálie. Na vítězného Colognu ztratil Bauer 35,7 vteřiny.

Dramatičtější závod si fanoušci nemohli přát. I když mnozí asi v závěru distačního závodu na 15 kilometrů volnou technikou bojovali s infarktem. Ještě 700 metrů před cílem byl český reprezentant Lukáš Bauer čtvrtý, se ztrátou dvou vteřin na mladého Švéda Marcuse Hellnera.

VANCOUVER ON-LINE

Jenže závodník "Tre kronor" přepálil začátek a v závěrečném dojezdu na stadionu jen tak tak zabránil pádu. Do cíle "dospurtoval" se ztrátou jeden a půl vteřiny na českého závodníka, který v pokleku čekal, až Švéd protne pásku.

Vítězný Dario Cologna.

Poté teprve mohl třiatřicetiletý Bauer začít slavit svou druhou olympijskou medaili v karéře. Po stříbru z Turína má tentokrát bronzovou podobu. Bauera navíc ještě čeká skiatlon a hlavně 50 kilometrů klasicky, tedy trať, na níž si nejvíce věří.

"Jsem spokojený s tím, že mám bronz. Teď můžu bojovat o zlato. Když jsem viděl na stadionu Hellnera jak tuhne, říkal jsem si: 'Pojď, Lukáši, bojuj o medaili'," řekl v cíli spokojeně český závodník.

Na fanoušky očekávané a Bauerem vytoužené zlato to totiž na náročném okruhu nebylo. Na úvod vystřelil jako šíp právě Hellner, český závodník mírně ztrácel. Přes oba se ale následně přehnali Cologna a Piller Cottrer a od poloviny závodu bylo jasné, že Bauer bojuje již "jen" o bronz. A bitvu na dálku s Hellnerem, který startoval s půlminutovým odstupem na českou jedničku, zvládl.

Lukáš Bauer.

"Na téhle trati visela medaile nejvýš," prohlásil po závodě Bauerův trenér Miroslav Petrásek. "Od začátku to na medaili nevypadalo, ale Lukáš ukázal, že je velkým bojovníkem. Pokud vydrží zdravý a bude v pohodě, může příště myslet výš," dodal.

Velmi slušný závod zajel také Martin Koukal, který startoval ve slabší skupince jako desátý v pořadí a do cíle nakonec dorazil na slušném osmnáctém místě. Naopak propadl lídr Světového poháru Petter Northug z Norska, který skončil až na 41. místě s více jak dvouminutovou ztrátou na vítěze.

VÝSLEDKY ZÁVODU NA 15 KILOMETRŮ VOLNĚ

1. Dario Cologna (Švýcarsko): 33.36.3
2. Pietro Piller Cottrer (Itálie): + 24.6
3. Lukáš Bauer (ČR): + 35.7
4. Marcus Hellner (Švédsko): + 37.2
5. Vincent Vittoz (Francie): + 39.9
...18. Martin Koukal (ČR): + 1.17.2
...29. Martin Jakš (ČR): + 1.36.7
...43. Milan Šperl (ČR): + 2.10.1

  • 1Diskuse
Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky