Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Ester je úžasná. Je to neuvěřitelné, rozplývala se o Ledecké Vonnová

Lindsey Vonnová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lindsey Vonnová. | foto: Reuters

PRAHA Všechny reprezentantky alpských sjezdařských velmocí se musely v olympijském superobřím slalomu sklonit před rodačkou z Prahy, která vyrůstala v Krkonoších.

Nad senzačním vítězstvím Ester Ledecké, jež dosud byla především elitní snowboardistkou, kroutily hlavou. 

Výsledek závodu těžce nesla Švýcarka Lara Gutová, kterou česká reprezentantka startující až s číslem 26 vytlačila ze stupňů vítězů.

Gutová skončila jednu setinu sekundy za třetí Tinou Weiratherovou z Lichtenštejnska. O druhý olympijský bronz po třetí příčce ve sjezdu v Soči přišla ve chvíli, kdy už to nečekala. 

„Bolí, prostě to moc bolí. V ten moment jsem to nechápala. Neskutečné, co Ester předvedla. Zasloužila si to. Když je někdo nejrychlejší, tak si to zaslouží. Ale na mě je toho zkrátka moc,“ neskrývala zklamání předloňská vítězka Světového poháru, v němž vyhrála 24 závodů, z toho nejvíce 12 právě v super-G.

Český olympijský tým se dozvěděl o zlatu Ester Ledecké
Pyeongchang 2018 Winter Olympics

Z prvního místa Ledecká sesadila rovněž o jedinou setinu obhájkyni zlata Rakušanku Annu Veithovou. 

Ta startovala patnáctá a po odjetí dvaceti závodnic už přijímala gratulace, mimo jiné od předsedy Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha.

„Věděla jsem, že většina těch, co jedou o zlato, už je dole. Podle tréninku jsem poznala, že mohu zajet dobrý závod. Ale po chybě v horní pasáži jsem nevěřila, že by to mohlo vyjít. Nemám slov, je to sen. Tuhle chvíli jsem si představovala během mnoha těžkých hodin,“ líčila dvojnásobná šampionka Světového poháru, která před čtyřmi roky vyhrála v Soči ještě pod dívčím jménem Fenningerová. 

Po dojezdu Ledecké se jen nevěřícně chytila za hlavu a zlomila v pase.

Po peripetiích s vážně zraněným kolenem se mohla radovat alespoň ze stříbra, stejně jako trenér Rakušanek Meinhard Tatschl, který stavěl trať dnešního závodu. 

17.února 2018 v 07:13, příspěvek archivován: 17.února 2018 v 08:40

VIDEO: Zlat? j?zda Ester Ledeck? ze superob??ho slalomu s koment??em ?esk? televize #Pyeongyang2018 @olympijskytym #Ledecka #MiracleOnSnow https://t.co/9ZXFyoRog6

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Zlatá jízda Ester Ledecké ze superobřího slalomu s komentářem České televize #Pyeongyang2018 @olympijskytym #Ledecka #MiracleOnSnow https://t.co/9ZXFyoRog6

Ani to rakouským lyžařkám nepomohlo prodloužit vítěznou sérii v super-G, kterou načala v Turíně 2006 Michaela Dorfmeisterová, ve Vancouveru 2010 prodloužila Andrea Fischbacherová a v Soči udržela Veithová.

„Když člověk staví trať, samozřejmě se snaží udělat to tak, aby jí (Veithové) to sedělo,“ uvedl Tatschl. 

„S tím, že přijede ještě někdo, kdo bude mít zrovna svou šťastnou hodinu, jsme nepočítali. Ester blahopřeji, sjela to skvěle. Ale těším se i ze stříbra, poslední dva roky pro nás byly náročné, bylo to nahoru a dolů. Pro Annu je to historická chvíle. S jejím výkonem jsem naprosto spokojený. Zvládla to výborně,“ prohlásil rakouský trenér.

Podle další z rakouských lyžařek Cornelie Hütterové, která skončila osmá, si Ledecká získala v Koreji respekt už před závodem. 

„Za favoritku jsem Ester nepovažovala, ale poslední dny jsme s ní trénovaly a už byla hodně rychlá,“ řekla.

17.února 2018 v 05:11, příspěvek archivován: 17.února 2018 v 08:39

Ester Ledecka.

Výkon české reprezentantky ocenila i bronzová Weiratherová. „Ester zajela super jízdu. Už po odložení startu bylo jasné, že se dneska může stát cokoli. I něco nečekaného,“ uvedla po závodu, který kvůli větru začal s hodinovým zpožděním proti plánu a některé lyžařky si v cíli stěžovaly na poryvy větru. 

„Medaile pro mě znamená hrozně moc. V Soči to byl nejhorší zážitek v mé kariéře. Zranila jsem se v tréninku sjezdu a nemohla jet žádný závod. Teď jsem si to vynahradila,“ komentovala svou první olympijskou medaili dcera legendární Hanni Wenzelové.

Poklonu vítězce vysekla i zklamaná Američanka Lindsey Vonnová. 

„Ester je úžasná. Je to neuvěřitelné. Chtěla bych mít její sportovní talent, skákat ze sportu do sportu a všechno vyhrávat. Ale bohužel umím jen lyžovat. A ona mě stejně porazí,“ kroutila nevěřícně hlavou sjezdařka, která vyhrála 81 závodů Světového poháru, víc než kterákoli jiná závodnice.

17.února 2018 v 05:19, příspěvek archivován: 17.února 2018 v 09:45

Ester Ledecká zaskočila celý svět Máme ZLATO ze Super G. Neuvěřitelné! #czechteam https://t.co/qJpr15RP9c

Novináři jí připomněli, že ji Ledecká porazila už při tréninku sjezdu v Zauchensee a Lake Louise, které Češka překvapivě vyhrála. 

Vonnová tomu tehdy zřejmě ještě nepřikládala velký význam. „To byl jen trénink, tohle je olympiáda,“ řekla, jako by stále ještě nemohla uvěřit tomu, co se stalo.

Mezi prvními gratulantkami byla i vítězka obřího slalomu Mikaela Shiffrinová. Na twitter pověsila čtyři tleskající dlaně. Na triumfu Ledecké měla svůj podíl, neboť vítězka jela na jejích lyžích.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...