10. února 2010 16:42 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Favoritem na zapálení olympijského ohně je legendární Gretzky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Wayne Gretzky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wayne Gretzky. | foto: ČTK

VANCOUVER Jedním z největších tajemství slavnostního zahájení olympijských her ve Vancouveru je, která známá kanadská osobnost zažehne olympijský oheň. Hlavním favoritem je podle zahraničních médií nejslavnější hokejista historie Wayne Gretzky.

Pro devětačtyřicetiletého Gretzkého hovoří především kanadská hokejová tradice. Málokdo se v zemi javorového listu těší většímu uznání než právě bývalý hráč Edmontonu, Los Angeles, St. Louis a New Yorku Rangers, který jako jediný v historii NHL překonal v sezoně 200 bodů. Celkem za kariéru nasbíral rekordních 2857 kanadských bodů.

Podle agentury Reuters by však mohl dostat přednost některý z domorodých sportovců, jelikož celé hry se výrazně zaměřují na kanadské tradice. Podobně se organizátoři rozhodli na předchozích v Kanadě pořádaných hrách v Calgary 1988, kde oheň zažehla teprve dvanáctiletá místní krasobruslařka.

Wayne Gretzky.

Šance se dávají také osobnostem kanadského zábavního průmyslu. Skloňuje se především jméno Michaela J. Foxe. Osmačtyřicetiletý komediální herec, známý především sérií filmů Návrat do budoucnosti, se stal tváří boje proti Parkinsonově nemoci, kterou sám trpí. Padlo i jméno blonďaté divy ze seriálu Pobřežní hlídka Pamely Andersonové, její šance však výrazně snižuje minulost spojená s pánským magazínem Playboy.

Další variantou je možnost spojení zapálení ohně s hudebním vystoupením, o které by se mohl postarat uznávaný skladatel Leonard Cohen, kterého však trápí zraněná záda, nebo rockový písničkář Neil Young.

Wayne Gretzky.

Existuje však i možnost, že si organizátoři připravili zcela nečekané vyvrcholení slavnostního ceremoniálu a za pomoci digitální technologie nechají oheň zapálit hologramem Terryho Foxe. Kanadský hrdina přišel v 19 letech kvůli rakovině o nohu, následně se rozhodl běžet napříč zemí a uspořádat sbírku finančních prostředků na výzkum této nemoci.

Fox za 143 dní uběhl 5565 kilometrů, denně absolvoval v průměru 42 kilometrů, dávku téměř rovnou maratonu. Krátce nato zemřel. Ve Vancouveru by mohl pomocí hologramu svůj slavný běh zakončit jako poslední člen štafety s olympijským ohněm.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz