Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Hokejové sestry jako soupeřky. Jedna válčí za Koreu, druhá za USA

Hannah (vpravo) a Marissa Brandtová v olympijské vesnici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hannah (vpravo) a Marissa Brandtová v olympijské vesnici. | foto: Reprofoto

Pchjongčchang Na první pohled by mezi nimi hledal příbuzenské pouto asi jen málokdo. Jedna má černé vlasy a šikmé oči, druhé zpod helmy vykukuje blonďatý culík. Na hokejových dresech vozí odlišná příjmení a také různé symboly. Zatímco Yoon-Jung Park hájí na olympijských hrách v Pchjongčchangu korejské barvy, Hannah Brandtová bojuje za Spojené státy americké.

A přece to sestry jsou. 

Vyrůstaly společně v americké Minnesotě, daleko od dějiště třiadvacáté zimní olympiády. Jako Marissa a Hannah Brandtovy.

Před 20 lety spojila usměvavé hokejistky adopce. Manželé Robin a Greg toužili po dítěti, a tak si osvojili teprve čtyřměsíční holčičku z asijského poloostrova, který nekompromisně dělí na dva státy 38. rovnoběžka.  

Dali jí jméno Marissa.

O necelý rok později se jim narodila také vlastní dcera. Hannah. Nyní obě válčí pod pěti kruhy, ale každá za jinou zem. Připadají si jako ve filmu. „Takový scénář byste zkrátka nevymysleli,“ říká Hannah.

 „Je to opravdu bláznivé. O tomhle se nám opravdu nikdy ani nesnilo,“  dodává Marissa.

Ta zvolila na dres rodné jméno Yoon-Jung Park z prostého důvodu - jde o jedinou vazbu, kterou na Koreu má. Stále se jí nepodařilo vypátrat svou biologickou matku. Dlouho se nezajímala ani o korejskou kulturu, ani o jazyk.

„Jsem ráda, že jsem změnila názor,“ tvrdí Marissa nyní. 

Když totiž končila na jedné z minnesotských univerzit, oslovila ji Rebbeca Bakerová, brankářská koučka korejské reprezentace, a nabídla šikovné obránkyni příležitost, aby zabojovala o své místo v národním týmu pro Pchjongčchang.

Marissa, která Koreu od svého narození nenavštívila, výzvu přijala. O dva týdny později už seděla v letadle do Soulu.

V roce 2016 získala zpět jihokorejské občanství a brzy se z ní vyklubala jedna z vůdčích osobností reprezentace.

Ostatně na olympijských hrách nosí na dresu kromě rodného jména také áčko pro alternativní kapitánku a slyší na svou adresu samou chválu.

„Je úžasnou posilou pro náš kádr. Je to skvělá hokejistka a ještě lepší člověk,“ tvrdí Sarah Murrayová, hlavní trenérka korejského výběru. Marissa přitom kdysi možná snila o tom, že pod pěti kruhy bude kmitat jako krasobruslařka.

Hannah (vpravo) a Marissa Brandtová v olympijské vesnici.
Hannah (vpravo) a Marissa Brandtová v olympijské vesnici.

Jenže na elegantní, byť tuze náročný sport  ještě jako malá zanevřela, aby mohla s mladší sestrou Hannah hrát hokej.

Nakonec společná láska k hokeji obě sourozenkyně přezdívané jako „Soulské sestry“  dovedla až na nejvěhlasnější sportovní svátek. Zároveň z nich učinila soupeřky. S rozličnými ambicemi. Zatímco Korea platí za otloukánka, USA chce získat zlato.

Hannah by k tomu ráda, jako správná útočnice, pomohla svými góly. 

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Abdallah Sima aktuálně patří k nejlepším cizincům v české lize. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Abdallah Sima aktuálně patří k nejlepším cizincům v české lize. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

Abdallah Sima aktuálně patří k nejlepším cizincům v české lize. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...