18. února 2010 9:02, aktualizováno  9:40 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Hvězdný Jágr se nejdříve cítil jako vojáci v Iráku, pak zápas rozhodl

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Jágr dává gól. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jágr dává gól. | foto: Reuters

VANCOUVER Jaromír Jágr dovedl české hokejisty k výhře nad Slovenskem 3:1 v úvodním utkání na olympiádě ve Vancouveru. Hvězdný útočník se zpočátku na užším kluzišti cítil jako vojáci v Iráku, jak prohlásil krátce po zápase, ale ve druhé třetině vstřelil vítězný gól a vzápětí na třetí přihrál.

"Cítil jsem se jako vojáci v Iráku," komentoval osmatřicetiletý hokejista svůj návrat na zámořské úzké kluziště a rozesmál okolí. "Prostě jsem nevěděl, kde to vyběhne. Ale pak se člověk přizpůsobí tomu tempu, začne hrát jinak a hned to šlo," uvedl.

VANCOUVER ON-LINE

V první třetině prý koukal, kde co lítá, protože poslední dva roky hraje za Omsk v KHL na širším hřišti. "Tam na to máš daleko víc času. Bylo to těžší, než jsem čekal, to určitě. Nemusíš sice tolik bruslit, ale už na to nejsem zvyklý. No, přežil jsem," líčil Jágr a přecházel při rozhovoru s novináři volně z češtiny do angličtiny.

Českým fanouškům zatrnulo v první třetině. Jágr asi v patnácté minutě po střetu u mantinelu odjel na střídačku a nahmatával si žebra. "Něco se mi stalo, ale necháme to být," řekl nejdříve. Pak přeci jen trochu přiblížil, co se mu stalo. "Sám jsem se nabodl na hokejku. Bolí to, to mi věřte, ale doufám, že to bude dobrý. Není to, že bych nemohl hrát," uvedl Jágr.

FEDERÁLNÍ DERBY ON-LINE

Rozhodující branku vstřelil dvě minuty před koncem druhé části. "Hlavně pro mužstvo to bylo uvolnění," řekl Jágr. Jeho gólové akci předcházela tyčka za zády českého brankáře Tomáše Vokouna. "Rozdíl mezi poraženým a vítězem je v těchto turnajích minimální. Jedna šance nevyužitá, druhá využitá a rozhodne celý zápas," konstatoval jediný olympijský vítěz z Nagana v současném týmu.

Pak si připsal ještě asistenci u gólu Tomáše Plekance, ale na osobní statistiky nemyslí, protože do Vancouveru nepřijel sbírat body, ale vítězství. "Je mi osmatřicet, nejedu sem vyhrát kanadský bodování. Jsem rád, že jsem dal gól, ale hlavně jsme pomohl vyhrát. K čemu by mi to bylo, kdyby se prohrálo?" řekl Jágr.

Vokoun a Jágr, dva čeští hrdinové zápasu.

Večerní duel se Slováky ve skupině B uzavřel program prvních zápasů základní části. "To nejlepší nakonec, ne," smál se Jágr. Spolupráce s lídrem bodování české extraligy Romanem Červenkou v utkání fungovala. "Gól jsme dali, měli jsme šance ve třetí třetině. Škoda, že 'Červus' tečoval kousíček nad. Věřím, že to bude na tom malém hřišti lepší a lepší," konstatoval Jágr.

Vítězství úvodním utkání turnaje by mělo být i psychickou vzpruhou. "Každá výhra je důležitá, všechno ti pomůže, ale turnaj teprve začíná," podotkl Jágr.

ČTK
  • 3Diskuse