24. ledna 2010 18:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Je slepý z 90 procent. Přesto vyzve Bauera a spol na OH ve Vancouveru

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Brian McKeever se stane prvním handicapovaným sportovcem na zimní olympiádě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brian McKeever se stane prvním handicapovaným sportovcem na zimní olympiádě. | foto: Todd KorolReuters

VANCOUVER Další hranice sportu padla. Zrakově postižený Kanaďan Brian McKeever se stane ve Vancouveru prvním sportovcem v historii, jenž bude startovat na zimních olympijských i následných paralympijských hrách.

Třicetiletý běžec na lyžích splnil v prosinci kvalifikační podmínky, když vyhrál závod kategorie Noram na 50 kilometrů v rodném Canmore. V pátek byl oficiálně jmenován do jedenáctičlenného kanadského běžeckého týmu pro hry.

"To byl můj cíl. Na tenhle závod jsem se speciálně rok připravoval. Vlastně celé čtyři roky," usmívá se McKeever, který v paralympijských závodech běhá za svým starším bratrem Robinem, jenž mu dělá traséra.

Finiš závodu, v němž si McKeever vyjel nominaci na ZOH

McKeever, jemuž po prodělané, geneticky vrozené Stargardtově nemoci v 19 letech zbylo jen deset procent zraku, na minulých dvou

Kategorie zrakových postižení

Sportovci takto handicapovaní soutěží ve třech zdravotních kategoriích. Určujícími faktory jsou míra ztráty světlocitu, zrakové ostrosti a omezení zorného pole. Přitom není rozhodující, zda jde o vadu vrozenou nebo získanou.

B1
Sportovec buď nevnímá světlo, nebo do určité míry vnímá světlo, ale nevidí obrys ruky na jakoukoli vzdálenost a v jakémkoli směru

B2
Sportovec rozezná obrys ruky a vidí jasně na 2/60 metrů (na vzdálenost 2 metrů vidí to, co zdravý člověk vidí na 60 metrů). Jeho zorné pole je menší než 5 stupňů.

B3
sportovec rozezná obrys ruky a vidí jasně na 2/60 až 6/60 metrů. Jeho zorné pole je větší než 5 stupňů a menší než 20 stupňů.

paralympiádách získal v běhu na lyžích a biatlonu sedm medailí, z toho čtyři zlaté. Nyní dostane pod pěti kruhy šanci poměřit se i se zdravými sportovci. "Nemoc má i můj otec a to, že dokáže normálně žít mi dalo sílu ho napodobit," říká kanadský hrdina.

McKeever spadá do kategorie zrakově postižených B3 (viz box). "Všem Kanaďanům říkám, že vidím koblihu, ale Timbit (kanadská specialita: kulička z těsta velikosti bonbonu, různě ochucená)," vysvětluje běžkař, který se poprvé na lyže postavil ve třech letech a šel ve stopách sportovních rodičů a bratrů. 

"Uprostřed mám slepý bod, ale periferní vidění mám stoprocentní. Musím dávat velký pozor ve sjezdech, ale do kopce makám, co to jde," povídá McKeever.

Na olympiádě i paralympiádě zatím startovalo pět sportovců, všichni však soutěžili na letních hrách: dvě lukostřelkyně Paola Fantatová z Itálie a Novozélanďanka Neroli Fairhallová, jihoafrická plavkyně Natalie du Toitová, americká běžkyně Marla Runyanová a polská stolní tenistka Natalia Partyková.

Brian McKeever (vlevo) se stane prvním handicapovaným sportovcem na zimní olympiádě.

Podle McKeevera se zmenšuje rozdíl mezi zdravými a handicapovanými sportovci. "Doufám, že vyšlu signál dalším. Na paralympiádě jsou k vidění kvalitní výkony," je přesvědčený lyžař.

A jeho paralympijská kolegyně, Colette Bourgonjeová, která je upoutaná na invalidní vozík, dodává. "Jsou sportovci, kteří se zdravými závodit nemohou, ale skoro všichni z kategorie B3 podle mého ano."

  • 0Diskuse
Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky