15. února 2018 8:06 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Je ve všem výjimečná, chválí Ledeckou Bank, který jí pomáhá s technikou

Ondřej Bank. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Bank. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Popáté je Ondřej Bank na olympijských hrách, ale poprvé v nové roli. V korejském Pchjongčchangu patří do trenérského týmu všestranné Ester Ledecké, která se jako první na zimních hrách spustí mezi branky na lyžích i na snowboardu, na němž patří k favoritkám.

„Je ve všem výjimečná, jiná,“ řekl sedmatřicetiletý Bank pod svahem obřího slalomu v Jongpchjongu. „Ester je profík se vším všudy. Kdybych trénoval jako ona, jsem někde jinde,“ usmál se Bank, pátý muž z obřího slalomu na olympiádě v Soči.

V minulé sezoně už Ondřej Bank Ledecké s lyžováním občas pomáhal. V této zimě je pevnou součástí sjezdařského týmu spolu s bratrem Tomášem, s kterým prožil celou svoji závodní kariéru. Nyní se snaží rozvíjet Ledeckou.

„Pomáhám s technikou, se závodní taktikou. Napomáhám, jsem součást týmu. A tady řidič ještě,“ řekl Ondřej Bank a dodal: „Jsme poprvé na olympiádě v jiné funkci než závodní. Je to trošku nudnější, ale nijak mě na olympiádě nic nepřekvapuje. Jen mám víc času si tady zajít na večeři, na místní jídlo, ale to je tak všechno.“

XXIII. zimní olympijské hry, sjezdové lyžování, obří slalom, ženy, 15. února v...

XXIII. zimní olympijské hry, sjezdové lyžování, obří slalom, ženy, 15. února v Pchjongčchangu. Česká reprezetantka Ester Ledecká.

Dvaadvacetiletá Ledecká podle jeho slov dokáže na lyžích rychle vstřebávat a naplňovat rady, které dostává. „Je poctivá a jezdí precizně podle toho, jak si řekneme. Jezdí čistě, není to slalomová výbušnost, ale je to vhodné pro sjezd a super-G i do obřáku do budoucna,“ řekl Bank a přitakal, že Ledeckou vystihuje termín „klidná síla“.

Snad jen dvě tři chyby se ještě Ledecké nedaří v brankách úplně odstranit. „Které se pořád opakují. Zbytečně vystrkuje lokýtek do brány a když je v krizi, tak přeskakuje přes vnitřní lyži, ale dneska to bylo super,“ uvedl Ondřej Bank po prvním kole obřího slalomu.

Obří slalom je pro Ledeckou první disciplínou v Pchjongčchangu. Na lyžích stihne ještě super-G, v kterém má větší ambice „Teď se rozzávodí a ochutná atmosféru. Odškrtne si, že jela olympiádu na lyžích i na prkně, což bude fajn. Obřák je z mého pohledu základ všech disciplín a obzvlášť do super-G,“ řekl Bank.

Ledecká má uznání soupeřek

Bank pozoruje, jaký má Ledecká respekt vzhledem k tomu, že dokáže na vrcholné úrovni kombinovat lyže a snowboard. „U holek je to jasný, tady ji znají všichni a má uznání,“ řekl. Slova chvály slyšel třeba od dvojnásobného olympijského vítěze Teda Ligetyho z USA. „Ptal se mě, co dělám. Řeknu, že jsem tady s Ledeckou, a on: ‚Jo, ta je dobrá‘. To je hustý. Podvědomí o ní je asi velký. Nebo určitě,“ doplnil Bank..

Po větrných peripetiích se obří slalom jede v ideálních podmínkách. Svítí slunce, ale sníh na kopci nazvaném Duha je tvrdá. „Je to nádherná obřáková sjezdovka,“ zopakoval několikrát Ondřej Bank, ale nohy ho nesvrběly. „Bolej mě kolena,“ řekl.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...