1. března 2010 17:47 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Jsme dvakrát první, vtipkují Rusové o svém propadáku na hrách

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Ruské zklamání Ovečkina a Markova (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruské zklamání Ovečkina a Markova (vpravo). | foto: ČTK

MOSKVA Propadák ruské výpravy na zimních olympijských hrách vedle přívalu kritiky i z nejvyšších míst vyvolal také gejzír anekdot, které kolují po internetu. "Jsme dvakrát první," žertují Rusové o 11. příčce v pořadí zemí ve Vancouveru. A taky se "konečně podařilo skoncovat s prokletím čtvrtého místa".

Rusko získalo ve Vancouveru tři zlaté, pět stříbrných a sedm bronzových medailí, což je sotva polovina toho, co si výprava před hrami předsevzala.

VANCOUVER JSME SLEDOVALI ON-LINE

Olympionici přitom měli za prvenství slíbeno 100.000 dolarů (1,9 milionu korun) a za dvě zlaté medaile dokonce milion dolarů. Není divu, že se teď vykládá, že o největší úspory ve státním rozpočtu se zasloužili právě sportovci, díky nevyplaceným prémiím.

Podle jednoho vtipu "se Kanaďané diví, proč se Rusové tolik štítí našich medailí", zatímco podle další anekdoty "Vancouver byl jen trénink na Soči 2014, kde jako štědří hostitelé rozdáme soupeřům úplně všechny medaile". A ostřílení spotřebitelé se prý ptají, kam měla olympijská výprava posílat esemesky, aby nějakou tu medaili dostala. "Dneska bylo ve Vancouveru nádherné počasí, ideální stopa, ani větříček...

Zkrátka, zase se vše spiklo proti našim, připraveným na nejhorší," pletou se vtipálci do řemesla televizním komentátorům. Těm se prý splnilo to, o čem dávno snili: ruští fotbalisté konečně hrají stejně jako ruští hokejisté. Tedy stejně špatně. Ale kanadským hokejistům nelze uznat vítězství nad ruským týmem: "Vždyť za celý zápas neskočili ani jediný čtverný skok!"

Humornou stránku má zřejmě i nynější hledání viníků neúspěchu: zdá se, že hlava pravoslavné církve, patriarcha Kirill, když žehnal před cestou výpravě, udělal nad ní kříž. I věta premiéra Vladimira Putina o potřebě seriózní analýzy a vyvození závěrů by se dala říci i jinak: "Nakrkli jste mne!" Lidový humor našel i recept na zlepšení výkonnosti.

Samohonka, tedy načerno pálená vodka, bude vyškrtnuta ze seznamu zakázaných látek a do programu příští olympiády v Soči také bude zařazen nový sport, v němž prý Rusové excelují: sešup ze stupňů vítězů. Taky by prý pomohlo jmenovat předsedou olympijského výboru obrovitého boxera těžké váhy Nikolaje Valujeva, který by "při noční procházce olympijskou vesnicí vybojoval více medailí, než celá sborná dohromady".

ČTK
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz