8. ledna 2010 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Kouč Jiroutek: Věřím, že se Koudelka zvedne

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Jakub Janda (vlevo) a Roman Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakub Janda (vlevo) a Roman Koudelka. | foto: ČTK

RAMSAU/PRAHA Slavné Turné čtyř můstku, považované za nejkvalitnější barometr formy před olympiádou, zvládli čeští skokani v šedém závoji průměrnosti. Do první dvacítky totiž nakoukli pouze jednou Hlava a Janda, přičemž Koudelka, stále ještě zřejmě největší česká naděje pro Vancouver, se dosud neprobudil. Reprezentační trenér David Jiroutek však neochvějně věří, že jeho dny brzy přijdou.

Kdy oznámíte pět jmen pro olympiádu?
Uzávěrku mám 17. ledna.

Co vám v této souvislosti napovědělo Turné čtyř můstků?
Moc skokanů u nás nemáme. Dejme tomu, že ve hře zůstává asi šest lidí, když počítám i Tondu Hájka, který dostane teď o víkendu šanci na letech v rakouském Kulmu.

Do vyřešení nominační otázky zbývají už jen závody v Kulmu a pak ještě v Sapporu. Jakým způsobem by se třeba Hájek, který se vrátil po těžkém zranění na můstky, mohl protlačit mezi vyvolený kvintet?
Rozhodující jsou body ve Světovém poháru. Mám takový dojem, že tři nejlepší by měli mít účast jistou (momentálně Janda, Hlava, Cikl – pozn. red.), jednoho skokana nominuji já a posledního rada úseku.

Největší české ikony Jakub Janda a Roman Koudelka o víkendu na mamutím můstku v Kulmu létat nebudou. Co je tedy čeká?
Oba zamíří začátkem příštího týdne na Světový pohár do Sappora. S nimi ještě Hlava a Matura.

Cesty do Japonska v lednovém termínu zpravidla před vrcholem sezony vyvolávaly dohady, zda je moudré letět do jiných časových pásem. Je tedy pouť do Sappora rozumná?
Do Vancouveru ještě zbývá dost dlouhá doba a navíc bych byl rád, kdyby Hlava s Maturou vylepšili kvóty a my mohli závodit ve větším počtu. Takže určitě ano.

Loni nejlepší český skokan Roman Koudelka prožívá těžké období. Ve dvou závodech Turné, do kterých jste ho nasadil, se nedokázal vypořádat s kvalifikací. Co se s ním děje?
Mírně jsme změnili nájezd, snažíme se i trochu jinak rozložit těžiště. Rozbořit starý návyk je vždycky problém, ale řekl bych, že se situace lepší. Skrz závody se ale Koudy pořád nějak nemůže probít. Situaci jsem dokonce konzultoval i s mým předchůdcem u reprezentace "Ritchiem" Schallertem. Shodli jsme se, že Romanovi by právě závody v Sapporu měly pomoci v rozjezdu.

Zatímco Janda s Koudelkou loni nakukovali i do elitní desítky, letos podobná umístění chybí. Proč?
Několik skokanů udělalo krok dopředu k Jandysovi a Koudymu, jenže tihle dva krok k elitě neučinili. Pracujeme ale na tom a věřím, že brzy budu i já spokojený.

JANDA SE PRÝ OKRÁDÁ AŽ O OSM METRŮ

Bývalý vítěz Světového poháru Jakub Janda má účast na olympiádě již jistou. Ve Světovém poháru mu, coby nejlepšímu z Čechů, na můstcích patří 23. místo, ale vyhřívat by se chtěl určitě výš.

"V poslední době se mi tak nějak daří nedaří. S trenérem Vasjou Bajcem teď pracujeme hlavně na odstranění chyby, kterou dělám ve vzduchu. V každém skoku se okrádám zbytečně o pět až osm metrů," drbe si Janda hlavu.

I na právě skončeném Turné čtyř můstku se za hranou můstků pravidelně zdálo, že Janda odletí hodně daleko, ale zničehonic přistál na skromnějších metrech. "V závěrečné fázi skok nechtěně vypouštím, nedokážu vydržet zpevněný. Povolím a rázem ztrácím výšku, a tedy i metry," vysvětluje.

Janda se v sezoně dosud ani jednou nevešel do elitní desítky, nicméně vzhledem k novému ekonomickému hodnocení, podle něhož pobírá odměny třicítka nejlepších, si v zimě vydělal 7800 švýcarských franků (necelých 140 tisíc Kč).

"Částka je to docela pěkná, ale zrovna ve čtvrtek jsem zašel do banky a pohled na účet nebyl zrovna veselý," pravil Janda. "Zatím nedorazily peníze z Norska z jedněch z prvních závodů sezony a na Turné jsem v Německu dostal šek, takže si tam pro peníze někdy musím zajet..."

Janda v úterý míří do Sappora, přestože opakuje, že do Japonska létá krajně nerad. "Zůstal bych ale bez závodů 17 dnů a to si nemůžu dovolit," řekl. 

  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz