16. února 2018 5:32 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Krasobruslař Březina předvedl nejlepší krátký program sezony

Michal Brezina of the Czech Republic reacts after his performance in the men's... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Brezina of the Czech Republic reacts after his performance in the men's... | foto: ČTK

Kangnung Krasobruslař Michal Březina předvedl na zimních olympijských hrách nejlepší krátký program sezony včetně kombinace se čtverným salchowem a bezpečně postoupil do sobotních volných jízd. Získal za něj 85,15 bodu, což bylo o bezmála pět bodů více než při dosud nejlepším vystoupení na Kanadské brusli. Od osobního rekordu ho dělilo 2,5 bodu.

SLEDUJEME ŽIVĚ: Samková bere bronz! Napodobí ji Sáblíková?

„Věděl jsem, že když pojedu normálně a ne jako blázen, že zajedu. To byl můj hlavní cíl, uklidnit se, což nebylo úplně nejlehčí po rozjížďce,“ řekl Březina, který se představil jako první ve třetím soutěžním bloku. „V jízdě to pak ale bylo dobré. Než jsem nastoupil, tak si mě Rafael zavolal a postavil mě do latě. A šlo to,“ poukázal na přínos arménského trenéra Rafaela Arutjunjana. „Řekl mi, ať neblázním a jedu. Tak jsem jel,“ pousmál se Březina.

Nejzkušenější český krasobruslař na hrách v Pchjongčchangu nechal zapomenout na nepovedený krátký program z mistrovství Evropy. Nastupoval jako třináctý a zvládl všechny skoky včetně kombinace čtverného salchowa s dvojitým toeloopem. Více než o dvanáct bodů si vylepšil známku z ME, dostal se do průběžného vedení a zajistil si umístění přinejhorším ve druhé desítce.

Michal Brezina of the Czech Republic performs during the men's short program...
Michal Brezina of the Czech Republic performs during the men's short program...

„Doufám, že se dostanu do dvanáctého místa, abych jel v posledních dvou skupinách, což snad s čistým programem půjde,“ uvedl Březina, kterému se toto přání vyplnilo. Přiznal, že jej uklidnil úspěšně provedený čtverný skok na začátku jízdy. „Zbytek jsem pak odjel jednodušeji, bez napětí. Jel jsem tak, jak jsem byl zvyklý, když jsem byl mladší,“ dodal sedmadvacetiletý krasobruslař, který byl na minulých dvou olympiádách vždy desátý.

Březina za sebou nechal mimo jiné Američana Vincenta Zhoua, který jako první skočil na olympiádě čtverný lutz. Sedmnáctiletému krasobruslaři se historický zápis povedl také díky rozlosování, ještě v krátkém programu mají tento skok v plánu další dva závodníci a jiní se k nim přidají ve volných jízdách.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz