21. února 2010 17:52 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Kraus jede svůj životní závod, získá dnes vytoužené zlato?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Tomáš Kraus (vpravo) na trati skikrosu - archivní snímek z letošního lednového závodu Světového poháru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Kraus (vpravo) na trati skikrosu - archivní snímek z letošního lednového závodu Světového poháru. | foto: ČTK

VANCOUVER  Dlouhé čekání skikrosaře Tomáše Krause na olympijský závod je u konce. Kraus postoupil do osmifinále premiérového olympijského závodu veskikrosu jedenáctým časem z kvalifikace. Dvojnásobný mistr světa a čtyřnásobný vítěz Světového poháru se v Kanadě na jeden z vrcholů kariéry připravuje již několik týdnů, od začátku února je přímo ve Vancouveru.

Dnes jej čeká boj o premiérové olympijské medaile v této disciplíně, neboť skikros je do programu her zařazen poprvé.

Pětatřicetiletý Kraus sice bydlí ve Vancouveru již řadu dní, ale až včera si poprvé vyzkoušel olympijskou trať. Dosud musel trénovat jinde. Nejprve ve Whistleru a poté v Grouse Mountain.

"Vždy jsme ráno vyrazili, celý den jezdili, testovali, večer se vrátili, do postele a další den znovu," popsal Kraus svůj program. Moc času na odpočinek neměl. Skikrosař Tomáš Kraus s dcerou Lucií. Trojnásobný mistr světa a trojnásobný vítěz Světového poháru bude usilovat o prestižní trofej s pořadovým číslem čtyři.
Kraus v posledních letech skikrosu kraloval a před začátkem sezony byl považován za jasného aspiranta na zisk zlaté medaile. V této sezoně se mu ale tolik nedaří.

"Má to i kladnou stránku. Každý chápe, že to není tak jednoduché, že přijdu na start a musím vyhrát. Šanci má dvacet lidí a já patřím mezi ně. Doufám, že do první půlky," podotkl Kraus, jenž věří, že se mu podaří zúročit zkušenosti.

Dnešní program akrobatického lyžování:

18:15 skikros muži - kvalifikace
21:15 skikros muži - osmifinále
21:48 skikros muži - čtvrtfinále
22:07 skikros muži - semifinále
22:18 skikros muži - finále

Hledání klíčové finty "Bude se tam hodně riskovat. Doufám, že najdu nebo zúročím to, co mám v sobě, a napadne mě finta, která rozhodne."

Startu na olympiádě přikládá velký význam. Proto z preventivních důvodů ani nestartoval na amerických X-Games. Nebyl stoprocentně zdravotně fit a nechtěl se vážněji zranit.

Z USA se Tomáš Kraus vrátil spokojený."V poslední době se od nás zranilo hodně lidí a nevím, jak bych si to sám před sebou a před lidmi zodpověděl, kdyby se mi něco stalo," uvedl Kraus.

Stehno, kyčel?
Sám měl problémy podle všeho se stehnem, i když si úplně jistý nebyl. Podle fyzioterapeuta Tomáše Lučana šlo spíše o kyčel. "Podobné zranění jsem měl asi před dvěma lety a bylo to fakt nepříjemný. Ale už od té doby, co jsem tady, trénuju naplno," uvedl Kraus.

V rámci přípravy na nedělní závod se Kraus svezl také nedávno v Lake Placid ve čtyřbobu.

"Je to daleko rychlejší, než to vypadá," přiznal Kraus. "Televize většinou zkresluje do pomala, ale tohle je síla," uznal.

Lidové noviny, ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz