23. února 2018 4:27 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Kučerová jezdila jako jediná s kamerou, aspoň v něčem jsem dobrá, smála se

Unikátní záběry zprostředkovala lyžařka Nikol Kučerová divákům z olympijského... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unikátní záběry zprostředkovala lyžařka Nikol Kučerová divákům z olympijského... | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Unikátní záběry zprostředkovala lyžařka Nikol Kučerová divákům z olympijského závodu skikrosařek. Jako jediná ze startovního pole se ve Phoenix Parku nebála připnout si na helmu malou kameru a diváci měli možnost sledovat jízdu a souboje na trati z jejího pohledu.

„Jsem aspoň v něčem dobrá,“ usmála se trošku smutně Kučerová, která vypadla ve čtvrtfinále a obsadila 14. místo. S kamerou na hlavě jezdila podobně jako snowboardcrossařka Eva Samková při cestě za bronzem. „Říkala jsem si, Evka s tím jela, tak já pojedu taky. Evka je ale asi jinde,“ podotkla Kučerová.

S kamerou jezdila už od tréninků. „Kdybych neměla jejich kameru, tak si vezmu svoji, co mám. A točila bych na svou, takže to bylo v pohodě,“ řekla Kučerová. Před závodem přišli organizátoři znovu, jestli si kameru vezme i na rozjížďky. „Neomezuje mě to a oni byli hrozně rádi, protože jsem zjistila, že žádný jiný skikrosař s tím nechtěl jet. Aspoň mi děkovali, že jsem natočila nejlepší obrázky ze závodu,“ dodala.

Na kameru si musí chvilku zvykat. Na skocích, hrbolech a v klopených zatáčkách ale na cizí element na helmě rychle zapomene. „Pekelně se soustředím. V jízdě mám tolik věcí na starosti, že nějaké závaží na hlavě je to poslední, na co myslím.“

Natočené záběry slouží skikrosařkám k lepšímu nastudování trati. I Kučerová si tréninkové jízdy v olympijské vesnici s trenéry večer pouštěla. A chtít bude i záběry ze závodu. „No jasně. Pak ale budu možná zkoumat, kde jsem udělala tu chybu, a budu ještě víc naštvaná,“ řekla ke čtvrtfinálové jízdě, v které dojela poslední.

Nikol Kučerová v cíli po čtvrtfinálové jízdě
Unikátní záběry zprostředkovala lyžařka Nikol Kučerová divákům z olympijského...

Olympijskou trať označila za těžkou. „Na druhou stranu i hezkou,“ doplnila. První dny ale skikrosaři létali nebezpečně daleko a několik mužů se při závodu vážně zranilo. „Jo, asi už to trochu přehánějí. Dá to dvacet holek. I kdyby nás tady bylo víc, tak by ty holky odpadaly v trénincích. Už není víc holek, co by to sjelo,“ řekla.

Den před závodem se ale změnily podmínky. Byla větší vlhkost, pod mrakem a skikrosařkám to jelo dobře. Noc před závodem ještě nasněžilo a najednou se vše změnilo. „Měly jsme jednu tréninkovou jízdu a šly do závodu. Najednou jsme všechny zkoumaly, jak moc musíme zdupávat, celý se to dělalo jinak. To je těžký, snowboarďáci mají strašně tréninkových jízd, my jich měly dohromady před kvaldou pět.“

Musíme se soustředit, máme dvě jízdy na najetí

Právě omezení tréninkových jízd považuje Kučerová za špatné rozhodnutí ve skikrosu obecně. Když začínala, mohlo se v tréninku jezdit neomezeně třeba dvě hodiny. „To byla jedna věc, která mě na skikrosu začala strašně bavit. Já si dala třeba šest jízd a byla zábava. Teď se musíme fakt soustředit, protože máme dvě jízdy na najetí, další den třeba jednu a jede se závod,“ uvedla.

Na olympiádě startovala nejspíš naposledy. Bude se zamýšlet nad tím, jak dlouho ve skikrosu ještě setrvá. „Dojezdím sezonu a uvidím. Asi bych ještě jednu chtěla,“ uvažovala osmadvacetiletá závodnice, která si nejlepší výsledek na vrcholné akci připsala šestým místem na mistrovství světa 2015 v Kreischbergu.

ČTK

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na Lidovky.cz