Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Ledecká se fotila se všemi, kdo o to stáli. ‚Díky,‘ skandoval zaplněný Staromák

Ester Ledecká a malé fanynky na Staroměstském náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ester Ledecká a malé fanynky na Staroměstském náměstí. | foto: Lidovky.cz

Asi čtyři tisíce lidí včera nedbaly mrazu a na pražském Staroměstském náměstí si počkaly na své hrdinky. Pár hodin po příletu ze ZOH v Jižní Koreji se s fanoušky přišly pozdravit dvojnásobná vítězka Ester Ledecká a stříbrná rychlobruslařka Martina Sáblíková. Ledecká, ověnčená dvěma zlatými medailemi, vystoupila na pódium za hlasitého aplausu. „Díky!“ znělo davem.

Ledecká neskrývala překvapení, ale ochotně se zdravila a fotografovala se všemi, kolem nichž prošla. „Strašně se mi klepou ruce, musím si zvyknout. A dokonce i hlas… Tohle je neuvěřitelné,“ pronesla směrem k fanouškům. 

Podle svých slov očekávala, že pod orlojem zahlédne několik turistů, s nimiž se pozdraví a půjde domů, ne však čtyřtisícový dav. „Říkala jsem si, jestli se na mě někdo vůbec přijde podívat. Je fantastické, že to sledovala celá republika. Asi jsem se tím dost proslavila, jak teď koukám,“ dodala. Na pódiu se prý zuby nehty držela, aby se nerozplakala, a neponičila tak práci své maskérky.

Ester Ledecká a malé fanynky na Staroměstském náměstí.
Dvojnásobná olympijská šampionka Ester Ledecká na pódiu před fanoušky na...

Lyžařské brýle si tentokráte nenasadila, dorazili v nich ale někteří její příznivci.  Zapomněla i své šťastné ptačí pírko, které měla ve vlasech i během obou olympijských medailových ceremoniálů.

Bouřlivého aplausu se na Staroměstském náměstí dočkala i rychlobruslařka Martina Sáblíková, druhá z Pchjongčchangu na pětikilometrové trati.

„Nevěděla jsem, jestli na olympiádu vůbec poletím. A teď tady stojím se stříbrnou medailí. Jsem šťastná stejně, jako kdybych měla zlato,“ užívala si chvíle na pódiu. Promrzlá na něm dokonce zůstala ještě déle, než by musela.

„Všichni mi říkali, že se mám jít ohřát do stanu, ale já jsem pak hrozně ráda sledovala Ester. Chtěla jsem to vidět, protože ta holka si to mega zaslouží,“ uvedla Sáblíková, která do Česka přiletěla už v neděli. Nebyla tak součástí nejpočetnější části české výpravy z jihokorejských zimních her.

Publikum mimo jiné ujistila, že končit ještě nehodlá. Slíbila, že se za čtyři roky v Pekingu pokusí rozšířit svou sbírku o další cenný kov.

Vedle zmiňovaných olympioniček se u mikrofonu vystřídali také například Petr Novák, trenér Martiny Sáblíkové, bývalý reprezentant a současný člen lyžařského týmu Ester Ledecké Ondřej Bank nebo poslanec za hnutí ANO Milan Hnilička.

„Je to krásný příběh. Jsem nadšený z toho, co předvedla. Pobláznila celou olympijskou vesnici,“ řekl na adresu Ledecké někdejší hokejový brankář, který před dvaceti lety na stejném místě zažil medailové oslavy po zlatém Naganu. Na závěr programu zahrála česká hymna, do níž se sborově přidali i přítomní fanoušci.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.