18. února 2010 2:46 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Lukáš Bauer se byl pomodlit za mrtvého gruzínského sáňkaře

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Vzpomínka na Nodara Kumaritašviliho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzpomínka na Nodara Kumaritašviliho. | foto: ČTK

VANCOUVER Sám si vychutnával radost ze svého bronzového úspěchu, ale dokázal myslet i na jiné. Českého běžce na lyžích Lukáše Bauera se stejně jako ostatní sportovce na olympiádě ve Vancouveru hluboce dotkla tragická smrt gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho, proto ve vesnici ve Whistleru připojil v modlitebně svůj podpis do Knihy soustrastí.

"Tato tragédie mě celkem dost vzala, protože všichni sportovci vidí olympiádu jako svůj sportovní vrchol, chceme zde bojovat s nejlepšími sportovci daného sportu a vracet se domů s jedinečnými zážitky a vzpomínkami a nikdo si ani náznakem nemyslí, že by se mohlo stát něco takového," napsal Bauer ve svém blogu na webu. "Viděl jsem kolem sebe, že snad nebyl nikdo, koho by tato tragédie nezasáhla."

V pondělí Bauer vybojoval bronzovou medaili na volné patnáctce a o dva dny později zašel do modlitebny vyjádřit soustrast rodičům zesnulého mladíka. V modlitebně zjistil, že každý svůj podpis doprovodil i textem vyjadřujícím jeho pocity z nešťastné události. "Tak jsem dlouho přemýšlel, jak formulovat, co bych chtěl napsat. Chvíli mi to trvalo, ale nakonec jsem to myslím zvládl a chvilkovému smutku jsem se nevyhnul," napsal Bauer.

"Je to velmi smutná událost těchto olympijských her a byl bych rád, kdyby si alespoň při závěrečném ceremoniálu na konci olympijských her na Nodara všichni vzpomněli," řekl dvaatřicetiletý Bauer. Po závodu běžec absolvoval kolotoč rozhovorů, vyhlášení, dopingové kontroly a fotografování.

Lukáš Bauer.

"Až jsem nakonec šel spát o půlnoci," řekl. Osobně mu blahopřál i premiér Jan Fischer, s kterým krátce pohovořil v olympijské vesnici. "Takže bylo vidět, že šlo o ostře sledovaný závod, a jsem moc rád, že se povedl. Doufám, že přinesl týmu potřebný klid, který může do dalších startů komukoli jenom pomoci." Den po závodu měl mít Bauer volno, ale musel vyrazit znovu na tratě.

Všichni medailisté museli být k dispozici pro oficiální focení pro lyžařské firmy. "Takže se dá s nadsázkou říci, že pro mě závod začal v pondělí ve 12:47 a skončil druhý den v 12:15," uvedl.

Ve středu již Bauer opět trénoval, jelikož ho v sobotu čeká ve Whistleru skiatlon. Většina okruhů ale byla uzavřena. "Takže jsem v duatlonových botách absolvoval lehký klasický trénink na turistických tratích. Po návratu z tréninku jsem ještě zařadil lehké posilování, pak jsem chvilku mrknul na sprinty a mazal na oběd," řekl.

ČTK
  • 0Diskuse

Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?
Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?

Ve druhém roce se z kojence stává batole a jeho vývoj jde stále kupředu. Podívejte se, jaké aktivity mu v něm pomohou.

Najdete na Lidovky.cz