18. února 2018 10:15 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Nekecám. Měl jsem zvláštní tušení, říká věčný smolař a trenér Ledecké Bank

Ondřej Bank | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Bank | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

čongson Bývalý sjezdař Ondřej Bank se v pátek večer procházel sám a cítil ve vzduchu něco velkého. „Je ideální atmosféra na překvapení,“ říkal si v duchu a měl pravdu. Jeho svěřenkyně Ester Ledecká se v sobotu v Pchjongčchangu stala olympijskou vítězkou v superobřím slalomu.

„Nekecám. Měl jsem zvláštní tušení,“ ujišťoval Bank, pátý lyžař z obřího slalomu před čtyřmi lety v Soči, že si nevymýšlí. 

„Po dlouhé době jsem byl sám a říkal jsem si, že něco visí ve vzduchu. A co k tomu dodat: Paráda!“ radoval se.

Nikomu se se svou předtuchou nesvěřil a jako celý svět byl překvapený. „Je to hustý. Dík moc, Ester, že můžeme tohle prožívat,“ klaněl se Ledecké.

Vítězná Ester Ledecká
Ester Ledecká se zlatou medailí.

Právě kvůli vyhlídkám na podobné zážitky přijal nabídku na spolupráci s dvaadvacetiletou dívkou. 

„Cítil jsem něco výjimečného a baví a naplňuje mě ta práce, proto nejsem s dětmi doma a jezdím s ní po světě. Přišlo mi, že to funguje, proto to dělám,“ uvedl Bank.

Tušení skvělého výsledku měl Bank podložené stále se zlepšujícími výkony Ledecké na lyžích. Ve sjezdu Světového poháru v Bad Kleinkirchheimu v lednu držela na mezičasu druhé místo. 

„Pak udělala velkou chybu, ale její lyžování byl zážitek. Proto jsem věřil, že tady může něco sjet. Navíc jela bez tlaku,“ uvedl Bank.

Při prohlídce trati, která neměla zásadní obtížné prvky, Ledecké říkal, aby byla aktivní a nenadjížděla brány.

Ester Ledecka "sensationell" from Gody Schmid on Vimeo.

„Prostě milion věcí. Bylo tam pár důležitějších bran a ty projela napůl dobře. Dole dělala chybičky, rozhodně to nebylo dokonalý,“ řekl Bank a doplnil: „Jsou tam ještě limity, takže dobrý, máme se kam posouvat.“ 

Snažil se závodnici také uklidnit. Vycítil nervozitu a určitou přemotivovanost. „Říkal jsem, že kdyby netrefila linii jízdy přesně, aby se toho nelekla, že se může vrátit. Aby pracovala dál, že to funguje, že chyb pár stoprocentně udělá.“ 

Závod sledoval na svahu v televizi a trochu se divil, že si sjezdařky už v cíli gratulují, když ještě nejela Ledecká. Důvod? V tréninku Češka podle jeho slov všechny hvězdy porážela. 

„Tak jsem si říkal: ‚Proč to děláte?‘ Jestliže na startu stojí někdo, kdo mě dva dny porážel v tréninku, tak bych nepřijímal gratulace,“ řekl Bank.

17.února 2018 v 12:10, příspěvek archivován: 18.února 2018 v 10:37

VIDEO: Video Facebook Český olympijský tým 17. 2. 2018 12:10

Pro zobrazení videa musíte mít zapnutou podporu JavaScriptu

Ester gratuluje celý #czechteam Bundy otočeny

Jako trenéra ho těší, že Ledecká je schopna jeho rady výborně aplikovat při jízdě. „Ona informace chce, vnímá je a hltá,“ prozradil Ondřej Bank. „A když to necítí, tak se jí snažím navést, ať to řekne po svém, a funguje to,“ konstatoval.

Česko nepatří ke sjezdařským velmocím. Přesto má už třetí olympijskou medaili a první zlatou po bronzech Olgy Charvátové (ze sjezdu v Sarajevu 1984) a Šárky Strachové (ve slalomu ve Vancouveru 2010). 

„Všechno je možný. Akorát to stojí hodně slz a potu. A Ester tomu dává neuvěřitelně moc. Když to teď vidím, sám bych to nedokázal,“ řekl Bank.

Nečekal jsem, že vyhraje tak brzo

Jeho bratr Tomáš Bank, který je rovněž trenérem Ledecké, byl přesvědčen, že jeho svěřenkyně jednou vyhraje i na lyžích. 

Ani on ale nečekal, že to bude tak brzo. Při olympijském závodě stál u trati superobřího slalomu a neměl čas kontrolovat přesné mezičasy. Šokující vítězství zjistil z mobilu.

Už tréninky ukazovaly, že dvaadvacetiletá Ledeká je rychlá i na lyžích. 

„Vždycky byla jedna z nejrychlejších. Jezdila s Rakušankami, Italkami, Kanaďankami. Já jsem věděl, že jednou vyhraje, ale že to bude tak brzo, to jsem netušil,“ řekl Bank.

Od prvního mezičasu věděl, že Ledecká jede rychle. „Takže jsem koukal, jak jede. Ale neměl jsem čas koukat do mobilu na ty mezičasy. Když dojela do cíle, tak mě tam všichni málem umačkali,“ vyprávěl.

Ledecká podle něj těží z mimořádné fyzické kondice. 

„Dokáže udělat, co vymyslíme. Když vymyslíte optimální lajnu, tak ještě není nikde řečené, že to udělá. Ale ona to udělá, protože je na tom fyzicky tak dobře, že to zvládne,“ popsal jednu ze silných stránek své svěřenkyně.

Ta disponuje také perfektním citem pro lyže. „Její nohy okamžitě reagují na jakoukoli změnu. Takže řeší problémy okamžitě, jak nastanou. To má možná ze snowboardu,“ řekl.

Česká výprava dosud v Pchjongčchangu čekala na zlato a Ledecká překvapivým triumfem ze sebe dost možná strhla tlak, pod kterým by byla jako velká favoritka na vítězství v obřím slalomu na snowboardu, který je na programu až v předposlední den olympiády. 

„Já jsem měl strach, že bude Ester poslední šance na zlato, že na ni bude zbytečný tlak. Tak dobrý, tak to vyřešila,“ poznamenal Bank.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!