13. února 2018 9:13 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Nová hvězda showboardingu Kimová: Zlato patří rodině, otec se kvůli mně vykašlal na práci

Kimová je nejmladší olympijskou vítězkou na sněhu. Je jí 17 let a 296 dní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kimová je nejmladší olympijskou vítězkou na sněhu. Je jí 17 let a 296 dní. | foto: Reuters

Pchjongčchang Velký podíl na zlaté olympijské medaili americké snowboardistky Chloe Kimové má i její otec. Když totiž bylo jeho dceři sedm let, vzdal se Kim Čong-čin práce inženýra, aby mohl podporovat její začínající sportovní kariéru.

Kimová na hrách v Pchjongčchangu ovládla dnešní závod v U-rampě. Čtyřnásobná šampionka zámořských X-Games se tak ve věku 17 let a 296 dnů stala nejmladší olympijskou vítězkou na sněhu. Překonala švýcarskou lyžařku Michelu Figiniovou, která v roce 1984 v Sarajevu vyhrála sjezd, když byla o 19 dní starší.

„Dneska jsem vyhrála pro celou rodinu, za všechno vděčím jí,“ řekla na tiskové konferenci Kimová. „Můj táta toho pro mě obětoval hrozně moc. Nevím, jestli bych něco takového dokázala, kdybych byla na jeho místě. Vzdát se úplně všeho jenom kvůli snu a jenom proto, že vaše dítě miluje sport, který dělá,“ dodala.

Její triumf sledovali přímo v Koreji i její rodiče a Kimová na otcovu pomoc často vzpomínala. „“Ale nerada o tom mluvím, protože táta se pak vždycky začne naparovat,“ uvedla se smíchem snowboardistka. „Teď to budu další tři roky poslouchat. Vždycky bude říkat: Pamatuješ, jak jsi o mně mluvila na tiskové konferenci,“ dodal.

Americká snowboardistka Chloe Kimová.
Olympijská šampionka na U-rampě Chloe Kimová.

Kim Čong-čin, který spolu se ženou odešel z Koreje ještě před narozením dcery, přidal, že skončit v práci si mohl dovolit, protože už dokázal rodinu finančně zajistit. Přiznal, že před závodem byl velmi nervózní. 

„Každý o ní sice mluvil jako o favoritce, ale nikdy nevíte, co se stane. Klidně mohla třikrát spadnout,“ uvedl. „Jakmile ale měla za sebou první jízdu, byl jsem v klidu a mohl jsem si užít zbytek dne,“ dodal.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz