15. ledna 2010 17:51 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

O startu Sudové na olympiádě rozhodne vnímání bolesti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Nikola Sudová s novými lyžemi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nikola Sudová s novými lyžemi. | foto: ČTK

PRAHA Start boulařky Nikoly Sudové na olympijských hrách ve Vancouveru je podle lékaře Vladislava Hospodára otázkou vnímání bolesti. Nestabilitu přetržených vazů české naděje vyřeší na míru vyrobená ortéza, kterou by měla akrobatická lyžařka mít za týden. Pokud bude schopna na olympiádě jet, tak určitě po tišícími léky.

"Těžko říci, jestli to na olympiádu je, nebo není. Ona je bojovnice a je statečná, ale tomuhle nejde úplně poručit," řekl Hospodár novinářům.

Konečné rozhodnutí nechá na závodnici, trenérovi Radku Herotovi a manažerském týmu boulařky. "Já jsem prostředník, který udělá vše, aby mohla jet, pokud to půjde," uvedl. Na konkrétní dotaz, na kolik procent vidí start Sudové, odvětil jasně: "Patnáct." Po dnešním vyšetření na pražských Malvazinkách mohl Hospodár potvrdit diagnózu z Ameriky, kde se Sudová zranila. Má přetržený přední zkřížený vaz, ale meniskus poškozený není. Noha zatím není ani zablokovaná, dochází ale k otokům postiženého místa.

Sudové dnes odborníci změřili koleno, aby se do příštího pátku stihla vyrobit speciální ortéza. V nadcházejících dnech bude mít stejně bronzová medailistka z mistrovství světa klid a nejdříve od středy začne pravděpodobně rehabilitovat. "Uvidíme, jak bude odcházet otok. Když se to nebude plnit jako teď před očima, tak se začne hýbat pasivně na dlaze a pak ji zkusíme posadit na kolo," řekl Hospodár.

Stabilita Sudové by měla být z 95 procent vyřešena ortézou. Větším problémem je bolestivost zranění. Kvalifikaci by měla jet dvojnásobná medailistka z mistrovství světa již 13. února. "Je to krátká doba od úrazu a reparační procesy nebudou ukončeny. Ty trvají reálně šest sedm týdnů," uvedl lékař. O startu české lyžařky tak rozhodne bolestivost. "Vnímání bolesti je určující a limitující pro to, jestli bude schopná jet z kopce.

Jestli jí bolest dovolí jít až na hranici, aby to bylo na nějaké měřítko v rámci olympijského výkonu," prohlásil Hospodár.

Je více než pravděpodobné, že v případě startu by Sudová užívala léky na tišení bolesti povolené antidopingovým výborem. "Pokud to vyústí až řekl bych k takovému bláznovství, tak se bez prášků a umrtvení neobejde. Je to sázka na nejistotu, ale naděje je," tvrdí lékař.

Na otázku, kdy by se mohla Sudová znovu postavit na lyže, Hospodár uvedl, že to bude velmi dramatické. "To bude otázka dnů až hodin před samotným závodem," konstatoval. Lékař by na svah s boulemi sám nikdy nevjel, protože si myslí, že to je sport proti přírodě.

ČTK
  • 0Diskuse

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!