9. února 2018 20:19 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Od tygra k Johnu Lennonovi. Během olympiády lze uvěřit vlastně čemukoliv

Slavnostní zahájení zimních olympijských her v Pchjongčchangu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnostní zahájení zimních olympijských her v Pchjongčchangu. | foto: Reuters

PCHJONGČCHANG/PRAHA Touha po míru, tradice a technologický optimismus dominovaly tématům úvodního ceremoniálu, jehož podobu vytvořil korejský herec a divadelní producent Song Seung-whan. Toho v minulosti proslavil muzikál z kuchařského prostředí Nanta, který se díky nápadité choreografii, vtipu a minimu slov stal mezinárodním hitem, dostal se na Off-Broadway a celkem jej vidělo na 10 milionů diváků.

Pro olympijský ceremoniál, nazvaný Mír v pohybu, odložil Song Seung-whan žerty stranou, o to víc se ale zaměřil na působivé obrazy a dojemné momenty. Jejich zárukou byl už výběr pětice dětí coby průvodců ceremoniálem a korejskou historií. Olympijsky barevní školáci poskakující kolem obří loutky posvátného bílého tygra vytvořili hned zkraje sympaticky nenucenou, mírumilovnou a optimistickou atmosféru, která bez velkých výkyvů vydržela až do závěrečné ohnivé show.

Slavnostní zahájení OH 2018: Eva Samková vede českou výpravu.

Slavnostní zahájení OH 2018: Eva Samková vede českou výpravu.

Představení se vyhnulo pohnutým kapitolám historie

Představení se diplomaticky a celkem pochopitelně vyhnulo příliš pohnutým kapitolám v korejské historii (nenabídlo tedy nic jako dunění bombardérů z druhé světové války v ruském Soči). Od roku 2333 před Kristem, kdy mytický Tangun založil první korejský stát, a atlasu hvězd ze 14. století se tak poměrně záhy dospělo rovnou k vizi blízké budoucnosti. Na tu si ovšem museli diváci počkat až po nástupu sportovců. Defilé nabídlo z kulturního hlediska jen pochodovou směsku popových melodií, výkonem hodným obdivu ale byl statečný souboj každého z vlajkonošů s drsným povětřím.

Zahajovací ceremoniál obsahoval i „ohnivé“ vystoupení.
Slavnostní zahájení OH 2018.

Vzhledem k tomu, že sportovci přicházeli řazeni podle korejské abecedy, byl nástup každého z týmů překvapením. Hned zkraje bylo například rozluštěno tajemství ghanského skeletonisty, který, jak upozornil televizní komentář (a děkujeme mu za to), měl podle oficiálních olympijských údajů měřit 147 cm a vážit 90 kg. Zjištění, že se hlavou napřed ledovým korytem bude řítit docela běžně rostlý muž, bylo pro diváky nepochybně úlevou.

Nástup olympioniků uzavřela nadějně sdružená celokorejská výprava a jedna z 3600 známých variací tradiční písně Arirang. Následný choreografický blok se pak vypořádal s průmyslovou revolucí, jejíž 4. fáze přinese lidstvu štěstí díky poslušným technologiím, z pětice dětských průvodců se stanou lékař, učitelka s holografickým projektorem nebo hvězda korejského popu. Světu bylo vysláno futuristické mírové poselství a populární korejští zpěváci a zpěvačky zanotovali slavnou utopii Johna Lennona Imagine. Těžko si představit případnější vrchol – jak ukázala i přítomnost Kimovy sestry na čestném místě v hledišti, během olympiády lze uvěřit vlastně čemukoliv, co si přejeme.

Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz